9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ adıyaman tütünü

        

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram zengin, sigaraya başlama nedenlerinin arasında merak, özenti, arkadaş baskısı, arkadaşlar arasına katılma benzer biçimde nedenlerin yer aldığını söyledi. Varlıklı, adıyaman tütünü ve tütün mamullerinden imal edilen her ürünün, hem insan...

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram varlıklı, sigaraya başlama sebeplerinin içinde merak, özenti, arkadaş baskısı, arkadaşlar arasına katılma benzer biçimde nedenlerin yer aldığını söylemiş oldu. Zengin, tütün ve tütün mamullerinden imal edilen her ürünün, hem insan sağlığını bununla birlikte camianın tamamını tehdit ettiğini belirtti.
Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hacı Bayram varlıklı, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü ile ilgili konuştu. Bugünün tüm dünyada anlamlı ve önemli bir gün olarak değerlendirildiğine dikkat çeken zengin, “Dünya sağlık Örgütü tarafınca tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır. Bilindiği üzere, küresel tütün salgınını önlemek üzere Dünya sıhhat Örgütü (DSÖ) önderliğinde hazırlanan ve bugün itibarıyla 172 ülkenin taraf olduğu Tütün kontrolü Çerçeve Sözleşmesini (TKÇS) ülkemiz 2004 yılında imzalamıştır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra adıyaman tütünü kontrolü kapsamında önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler sayesinde Ülkemiz Tütünle savaşım ve Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi projeleriyle dünyada örnek ülke haline gelmiştir” dedi.
Sigaraya başlama nedenlerinin içinde merak, özenti, arkadaş baskısı, arkadaşlar arasına katılma gibi nedenlerin yer aldığını vurgulayan zengin, tütün ve tütün mamullerinden imal edilen her ürünün, hem insan sağlığını bununla birlikte camianın tüm bunlarnı tehdit ettiğini belirtti. Varlıklı, “Sigaraya ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diye başlanıyor. ‘Benim iradem güçlüdür’ diyerek alışıyoruz, ‘ben denetim edebilirim’ diye devam ediyoruz ve maalesef bağımlısı oluyoruz” ifadelerini kullandı.
Sigaranın önemli bir halk sağlığı problemi olarak çeşitli fizyolojik, toplumsal ve ekonomik olumsuz sonuçlara neden olan ciddi bir bağlarımlılık bulunduğunun altını çizen varlıklı, sigaranın kanser, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları şeklinde biroldukça hastalığa yol açtığını belirtti. Varlıklı, sigara kullanımının sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan öteki kişilere de ciddi zararlar verdiğini, sigara ve öteki tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıkların görüldüğünü söyledi.
Türkiye’de sigara kullanma oranının erkeklerde daha fazla olduğunu söyleyen varlıklı, “Türkiye’de erkeklerde Çelikhan tütünü kullanımı (yüzde 41,5) hanımlara (yüzde 13,1) nazaran daha yüksektir. Tütün ürünü kullananların yüzde 23,8’i her gün tütün kullanmaktadır (adamların yüzde 37,3’ü, hanımların yüzde 10,7’si). Her gün sigara içen her 10 yetişkinden 4 tanesi (yüzde 42,1) günün ilk sigarasını uyandıktan sonrasında ilk 30 dakika içinde içmektedir. Her gün sigara içenlerin her gün sigara içmeye başladıkları yaş ortalaması 17,1 senedir. En fazlaca kullanılan tütün ürünü mamul sigaradır (yüzde 25,7)” dedi.
2008 ile 2012 senelerı arasında Türkiye’de tütün kullanım oranının yüzde 31,2’den yüzde 27,1’e düştüğüne vurgu meydana getiren varlıklı, 15 yaşından önce sigara içmeye başlayanların yüzdesinin 2008 yılında yüzde 19,6 iken, 2012 yılında yüzde 16,1 değerine düşmüş olduğunü söylemiş oldu.
Zengin, tüm kamusal kapalı alanlarda sigara dumanından eylemsiz etkilenim oranında anlamlı düzeyde azalma olduğuna dikkat çekti. Zengin, en belirgin azalmanın restoranlarda gözlendiğini (2008 yılında yüzde 55,9 olan bu oran, 2012 senesinde yüzde 12,9’a gerilemiştir) belirtti. Yasa kapsamında olmamakla beraber evlerde ‘Sigara Dumanından pasif Etkilenim’ düzeyinde de ciddi düzeyde azalmanın meydana geldiğini aktaran varlıklı, “Sigara paketleri üzerindeki sağlık uyarılarını görme sebebiyle sigarayı bırakmayı düşünme, 2008 ile 2012 yıllar içinde anlamlı olarak artmıştır” dedi.
“ÖLÜME GİDEN 150 BİN KİŞİNİN ARASINA KATILMAYA DUR DİYELİM”
varlıklı, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü tam da bu adımları atmanın vakitı olabilir. Gelin, akciğer, yemek borusu, gırtlak, pankreas, mesane, böbrek, mide, kan kanseri ve kalp damar hastalıklarından ölüme giden 150 bin ferdin arasına katılmaya dur diyelim ve 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nü fırsat kılarak, sigarasız ve sağlıklı bir yaşam için sigarayı hayatımızdan çıkaralım. Bu amaçla haftanın 7 günü 24 saat ücretsiz hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma haber alma Hattını arayabilir veya Tekirdağ KETEM, Tekirdağ Devlet Hastanesi, Çorlu Devlet Hastanesi, Çorlu KETEM, Malkara Devlet Hastanesi ve Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurabilirsiniz” çağrısında bulundu.
Varlıklı, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve denetimü Hakkında Kanun kapsamında ilimizde kamu müessese kuruluşlarında sigarayı bırakanlara 15 Şubat Pazartesi günü saat 14.00 da Tekirdağ Büyükkent Belediye Başkanlığı Kültür Merkezi’nde Başarı Belgesi takdimi yapılacaktır. 9 Şubat 2016 tarihini ‘Dumansız ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yeni Bir Başlangıç’ olarak kabul etme temennisi ile sigarasız sağlıklı günler diliyoruz.”

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 157 Bugün 2678 Bu Ay : 6087 Bu Yıl : 6087 Toplam : 735208

toplist