Adıyaman tütünü Muşta Tütün Kırım Sezonu Başladı adıyaman tütünü

        


Muş'ta binlerce çiftçinin geçim kaynağı olan tütün için kırım sezonu başlatılırken, Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun da tütün kırımına katıldı.

Mayıs ayında binlerce çiftçinin ekimini yaptığı ve geçim kaynağı olan tütünün ilk kırımları başladı. Beşikteki bebekleri ile birlikte tarlada ailece tütün kırımı icra eden çiftçiler, emeklerinin karşılığını almayı ümitle bekliyorlar.

Merkeze bağlı Harman köyünde çiftçileri tarlada ziyaret ederek beraber Adıyaman tütünü kırımı meydana getiren Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, çiftçilere bolca kazançlı bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu. Türkiye'nin en kaliteli tütünün Muş'un Harman köyünde yetiştiğini belirten Solgun, 135 ülkede tütün üretiminin yapıldığını ve Türkiye'nin ilk üçte yer aldığını söyledi. Bu yıl 53 bin ton tütünden 383 milyon ABD dolarını ülkeye kazandırdıklarını ifade eden Solgun, "Türkiye'nin en kaliteli tütünü üretilen il ve köyündeyiz. Dünyada tek başına içilen bir tütün köyümüz, Muş Harman köyü. Ülkemizde halen 70 bin üretici ailemiz yaklaşık 85 bin ton tütün üretmektedir, geçimini insanoğluımız tütün ile sağlamaktadır. Yıllar yılı alıştığımız bir ürün tütün, insanoğluımızın, çiftçilerimizin geçim deposumız olan ürünlerimizin içerisindeyiz. Tütünümüz dünyanın en kaliteli tütünü, malumunuz 135 tane ülkede tütün üretimi yapılıyor ama içlerinde ilk 2'inci ve 3'üncü sırada yer almış olduğumız Türkiye'nin tütünlerinin tarlasındayız, birinci el kırımlarındayız. Üreticimize hayırlı olsun demeye geldik. Bu yıl bizim ihracat ettiğimiz yaklaşık 53 bin ton tütünden 383 milyon ABD dolarını ülkemize kazandırmışız. Bizim gayemiz, dileğimiz ithalatın önüne geçmektir. Ülkemizde yeni bir başlangıç diyebiliriz. Tütün üreticisi direnişe geçmiş, Adıyaman tütünü üreticisi daha fazla kazanması için bizlerde uğraşımızı veriyoruz" dedi.

10 kişilik ailesinin tek geçim deposunın yalnız tütün bulunduğunu kaydeden tarla sahibi Cafer Demir de, "Bizim geçim kaynağımız tütündür. Tütünden başka bir şey yok. Tütün eskiden daha iyiydi şimdi su sorunsından fazla ekemiyoruz. Bizler on nüfusuz ve geçim deposumız yalnız budur" ifadelerini kullandı.

Küçüklüğünden beri tütünle uğraşıp ailesinin geçimine katkı sunan Elfesya Demir ise, "biz tütünle uğraşıyoruz, geçimimiz tütündür. Bizler küçüklükten beri tütünle büyüdük. Şimdi de çocuklarımız için tütünle uğraşıyoruz, geçimimiz hepsi tütündür" diye mevzuştu.

Yaz tatili nedeniyle ailesine yardım edip okul harçlığını çıkardığını vurgulayan Habibe Demir (14) ise, "hepimiz okula gidiyoruz. Yazın da anneme babama yardım ediyoruz. Bizde okul harçlığımızı burada çıkarıyoruz. Tütünle uğraşıyoruz, zorda olsa tütün ekiyoruz" şeklinde konuştu. 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 68 Bugün 423 Bu Ay : 3832 Bu Yıl : 3832 Toplam : 732953

toplist