Almanyada çocuk ve gençlere elektronik sigara ve nargile yasaklandı adıyaman tütünü

        

Almanya'da çocuk ve gençlere elektronik sigara ve nargile satmak yasaklandı

 

Almanya’da elektronik sigara ve elektronik nargilenin gençlere satılması tarihe karışıyor. Federal Meclis, elektronik sigara ve elektronik nargilenin çocuk ve gençlere satılmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

 

Yasa ile bu ürünlerin tütün içerip içermediği önemsiz hale geldi. Çikolata, kavun, damla sakızı gibi tatlar vermesi dolayısıyla ilgi gören ve zararsız sanılan bu ürünler kansere yol açtıkları sebebi öne sürülerek yasaklandı.

 

Federal Meclis, gençlere tütün içeren ürünlerin satılmasıyla ilgili kanunu genişletecek bir karar aldı ve elektronik sigara ve elektronik nargilenin satımını da yasaklamayı öngöre yasa tasarısını kabul etti. Böylelikle tütün ve Adıyaman tütünü içermediğinden dolayı yasaklanamayan bu iki ürün de yasak kapsamına alınmış oldu. Elektronik sigara ve elektronik nargile, Adıyaman tütünükullanmadan sigara içiyormuş hissi vermesiyle biliniyor. Sadece bu esnada likit adı verilen bir sıvının buharlaşması ve bu buharın içe çekilmesi söz mevzusu.

 

Bu da ürünler nikotin içerse de içermese de solunum yolları hastalıklarına, hatta kansere yol açabiliyor. Ancak aksi yönde meydana getirilen reklamlar, elektronik sigaranın ve elektronik nargilenin normal sigara ve normal nargileyi bırakmada yardımcı olduğu yönündeki propaganda sonucu bu gerçek unutuluyor. Bu ürünlerin farklı tatlarda sunulması ise zararsız olduklarıyla ilgili inancı güçlendiriyor.

 

TADI NE OLURSA OLSUN SAĞLIĞA ZARARLI

 

Federal Aile Bakanlığı Müsteşarı Caren Marks’a (SPD) nazaran tüm bu etkenler bu ürünlerin yasaklanmaması için gerekçe değil. Marks, nikotinsiz elektronik sigara ve elektronik nargilenin de çocuk ve gençlerin sağlığına zarar verdiğini söylüyor ve özellikle nikotinsiz olanların nikotin içeren sigaraya geçişte önemli rol oynadığına dikkat çekiyor. Marks şöyle mevzuşuyor: “Bu ürünler, çikolata yada ahududu tadı da verseler zararsız değiller ve düzgüsel sigaraya geçişi kolaylaştırıyorlar.”

 

Karardan Federal Beslenme Bakanı Christian Schmidt de (CSU) memnun. Gelişmeyi tüketicilerin sağlığını koruma mevzusunda bir dönüm noktası olarak değerlendiren Schmidt, “Elektronik sigara veya elektronik nargilenin, nikotin içersin yada içermesin çocuk ve gençlerin elinde işi yok. Sigara veya nargile içmek, sakız benzer biçimde de koksa, kavun benzer biçimde de koksa zararsız değil.” dedi.

 

Tasarının kabul edilmesine Birlik partileri (CDU/CSU) ve SPD’nin yanı sıra Yeşiller de destek verdi. Sol Parti ise caydırıcılık noktasında eksik kaldığı ve Adıyaman tütünü ile elektronik sigarayı aynı kefeye koyduğu nedeni öne sürülerek desteğini çekti.

 

ELEKTRONİK NARGİLE PATLAYINCA AĞIR YARALANDI

 

Federal sıhhat Aydınlatma Merkezi’nin bir araştırmasına göre 12-17 yaş grubundaki çocuk ve gençlerin beşte biri en az bir defa elektronik nargile, yedide biri ise elektronik sigara denemiş. Yeni kanunlar beraber çocuk ve gençlere elektronik sigara ve elektronik nargile posta yoluyla da satılamayacak.

 

Geçtiğimiz hafta 20 yaşındaki Kölnlü bir genç elektronik sigaranın patlaması sonucunda ağır yaralanmış, yüzünde kesik ve yanıklar oluşmuş, çok sayıda dişini de yitirmişti.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 71 Bugün 426 Bu Ay : 3835 Bu Yıl : 3835 Toplam : 732956

toplist