Çiprasın tütün avı Türkiyeye uzandı adıyaman tütünü

        

Çipras'ın yolsuzluk timinin operasyonları Türk şirketlerine uzandı. Yunan tütün ve zeytin üreticileri, hibe fonlarla aldıkları makineleri yarı fiyatına Türkler'e satıp vurgun yapmış

Geçmişe dönük olarak yapılan yolsuzlukları operasyonları ortaya çıkaran Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın çalışmalarının kapsamı her geçen gün derinleşiyor. Önceki hükümet döneminde yapılan birçok yolsuzluğun üstüne giden Çipras'ın çalışmaları Türkiye'ye kadar uzandı. Özellikle Avrupa Birliği (AB) kaynaklı fonların kullanımı ve teşvikleri geçmişe dönük olarak inceleyen komisyon, Batı Trakya Bölgesi başta olmak üzere tütün ve zeytin yetiştiricilerinin aldıkları fon ve teşvikleri mercek altına aldı. AB Komisyonu tarafından hazırlanan verilerin baz alındığı incelemeler doğrultusunda bu ürünlere verilen kırsal kalkınma fonlarının farklı alanlarda kullanıldığı belirlendi. Bazı teşviklerle lüks otomobiller dahi alındığı tespit edildi. Özellikle endüstriyel tarım yatırımlarında evrakta ciddi sahtecilikler yapıldığı belirlendi. Yunan çiftçileri AB'den kurdukları naylon şirketler için zeytin ve tütün işleme amaçlı alacakları makine parklarına hibe fonlar aldı. Ancak bu fonlarla alınan milyonlarca euro değerindeki makine parkları ambalajı dahi açılmadan çok uygun fiyatlara İtalya ve Türkiye'deki firmalara satıldı. Böylece Yunan çiftçi, hiç üretim yapmadan zengin olurken, Türk ve İtalyan firmaları da makineleri yarı fiyatına aldı. 

FİRMALAR KAPANMIŞ 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na ve bazı sektör birliklerine gizli ibareli gönderilen yazılarda firma isimleri de net şekilde belirtiliyor. Ancak Çipras'ın yolsuzlukla mücadele timinin peşine düştüğü Türk firmalarının birçoğu bugün kapanmış gözüküyor. SABAH'ın yaptığı araştırmaya göre Salihli Ün Tütüncülük, Vera Tütün A.Ş., Batlık Zeytincilik'in geçmişte ithalat ve ihracat kaydı gözükse de 2012'den bu yana herhangi bir ticari faaliyetine rastlanmıyor. AB Komisyonu tarafından yayımlanan yıllık rapora göre 2012'de Yunanistan'dan AB'ye 258 'hileli' fon başvurusu yapıldı. Komisyona göre hileli başvuruların toplamı 90 milyon euroyu geçti. Hileli fon başvurusu yapan 258 müracaatın 47'sinin İtalyan, 18'inin ise Türk ortaklığı olduğu raportörlerce kaydedildi. 

ŞİRKETLER YABANCI ORTAĞA DİKKAT ETMELİ
Yunanistan ve İtalya'da uzun süredir fonların usulsüz kullanıldığının bilindiğini ifade eden Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, "Yunan şirketler, son dönemde çok sayıda tarımsal makine teşviki aldı. Firmalarımızı uyarıyoruz. Makine aldıkları şirketleri çok iyi incelesinler. Bilerek ya da bilmeyerek sıkıntı yaşayabilirler" dedi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 90 Bugün 1041 Bu Ay : 1041 Bu Yıl : 1041 Toplam : 726780

toplist