Dişlerinizin tamamını kaybedebilirsiniz adıyaman tütünü

        Sigaranın hayata ve sağlığa olan olumsuz etkileri, kanser, akciğer ve kalp hastalıklarıyla sınırlı değil. DentGroup Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, sigara bağımlılığının, erişkinlerde diş kayıplarının yüzde 70’ine neden olan, dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar olarak bilinen periodontal hastalıklara yakalanma olasılığının ciddi oranda arttığını vurguluyor. 
Vücudun diğer pek çok organı gibi, ağız ve dişler de sigaraya karşı korumasız kalıyor. Periodontal hastalığın, dişetlerine, kemiğe ve dişi saran diğer dokulara saldıran bir enfeksiyon olduğunu anlatan DentGroup Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, düzenli sigara kullanımının periodontal hastalığın oluşması ve ilerlemesinde en belirgin risk faktörü olduğu gibi, hastalığın teşhisi ve tedavisini de güçleştirdiğini belirtiyor.

Dr. Maden, “Sigara diş etlerini bakterilere karşı daha savunmasız hale sokuyor, hastalığın erken belirtilerinin ortaya çıkmasını engelliyor, tedaviye yanıtı zayıflatıyor. Sigara dumanında bulunan formaldehyde, karbon monoksit, amonyak ve arsenik gibi 4000'den fazla kimyasal iyileşme işlemini yavaşlatıp, periodontal tedavinin etkisini azaltıyor. Sigara yüzünden iyileşme de sınırlı bir süre korunabiliyor. Sigara dişetinde enfeksiyon ve dişleri çevreleyen kemikte de erimelere neden oluyor. Kemik erimesi ile dişin destek dokusu azalıyor ve zamanla dişler kaybedilebiliyor. Puro, pipo ve tütün çiğnemek gibi diğer tütün ürünleri de benzer toksinler içerir ve tamamen aynı sonuçları doğuruyor” uyarısını yapıyor.

Tedaviyi de zorlaştırıyor ve etkisizleştiriyor… Periodontal hastalıkların, dişeti iltihabı (gingivitis) ile başladığını, bu aşamanın periodontal hastalığın erken dönemi olduğunu ifade eden Dr. Maden, hastalığın gelişimini ise şöyle anlatıyor: “Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Sigara içenlerde hastalık daha fazla ilerlerken bu belirtiler de görülmeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen kemikte geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte dişleri saran alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş ve dişeti arasında periodontal cep yani besinlerin ve mikroorganizmaların birikebileceği bir boşluk oluşur. Periodontal cep varlığı infeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta dişler çekilmek zorunda kalabilir” Sigara içenlerde gingivitis ve periodontitisin daha şiddetli olduğunu kaydeden DentGroup Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, “Sigara içenlerde diştaşı birikimi daha fazla olur ve bu yüzden de periodontal hastalığa yatkındırlar. Tütün dumanı bazı bakterilerin çoğalmasına olanak sağlayarak çeşitli enfeksiyonların oluşmasını kolaylaştırabilir. Bu risk sigaranın tüketim dozuna da bağlıdır. Fazla sigara tüketimi, risk oranını da artırır. Sigarayı daha uzun süre içenler, daha fazla kemik kaybı riskine sahiptir. Sigara dişetine yeterli oksijen ve kan hücrelerinin ulaşmasına engel olur. Bu durum dişetinin kendini koruyucu ve tamir edici özelliğini zayıflatır. Lokal oksijenin azalması, dişeti hastalığına sebep olan bakterilerin çoğalmasını sağlar. Ağız bakımının aksaması ve diştaşları bakterilerin diş yüzeyine tutunmasını kolaylaştırır. Tütün ürünleri de dişetinin savunma düzenini bozar. Tedavi şansı hastanın sigaradan uzak durma iradesine ve ağız bakımına bağlıdır” saptamasında bulunuyor.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 44 Bugün 393 Bu Ay : 393 Bu Yıl : 393 Toplam : 736188

toplist