Dumanlı hava sahalarına ceza yağdı adıyaman tütünü

        

stanbul Halk Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şubesi ekiplerince, kapalı alanlarda tütün kullanımına ilişkin 2,5 senede 715 bin 388 işletme denetlendi, bunların 12 bin 381'inde ihlal tespit edildi. Ekiplerin işletme ve şahıslara kestiği ceza miktarı, 30 milyon lirayı buldu.

Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun'da yapılan düzenlemenin 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe girmesinin ardından kapalı alanlarda sigara tüketilmesi yasağıyla ilk defa karşılaşılırken, halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, yasayla ilgili farkındalığı artırmak, yasaya ahenk ve kabulü sağlamak amacıyla "Dumansız Hava Sahası" ve "Havanı Koru" sloganlarıyla kampanyalar başlatıldı.

Kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilip tüketilmediğini denetleyen İstanbul Halk Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şube Müdürü Arif Gündüz, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla çalışmalarını Anadolu Ajansı AA muhabiriyle paylaştı.

Gündüz, yasa gereğince kapalı mekanlarda, toplu taşıma araçlarında ve hususi vasıta sürücülerinin tütün ürünü kullanımının yasak olduğunu anımsatarak, bunlarla ilgili denetimleri kentteki 80 ekiple yürüttüklerini söyledi.

Şikayetleri değerlendiren ekiplerin kontrol faaliyetlerini kolluk kuvvetiyle içilmesi muhtemel zamanlarda, gece ve gündüz yaptıklarını dile getiren Gündüz, sigara içilen kapalı mekanda kimlik kontrolü yapan polisin 100 lira ceza kestiğini, kendi personellerinin ise işletme sahibinin yasayı ihlal ettiğine ilişkin tutanak düzenleyerek, durumu tespit ettiğini kaydetti.

Bu tutanağa göre en alt bin 357 lira, en üst 6 bin 800 lira olmak üzere, kaymakamlığın işletmenin büyüklüğüne, iş türüne, daimi bu yasayı ihlal edip etmediğine bakarak nakit cezası kestiğini anlatan Gündüz, senede 4 defa aynı ihlali yapan bir işletmeye kapatma cezası verildiğini anlattı.

Gündüz, ekiplerin kapalı alanda tütün tüketilip tüketilmediğinin tespitinin yanında bu konuda bir ikaz yazısı olup olmadığına da baktığını, ikaz levhası olmayanlara da nakit cezası kesildiğini ifade ederek, nargile kafelerle ilgili yapılan denetimlerde de nargile sunum uygunluk belgesine baktıklarını belirtti.

- "Algıyı değiştirmek gerekir"

Kentte 311 nargile sunum uygunluk belgesine sahip işletme bulunurken nargile içilen çok daha fazla kafe olduğunu dile getiren Gündüz, kapalı alanda tütün ürünü tüketen ve bu belgesi olmayan nargile kafelere de ceza kestiklerini ifade etti.

Gündüz, iki saat içinde ihlal bildirilen yere müdahale edildiğini belirterek, kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketildiğini gören vatandaşların Alo 184 hattını arayabileceklerini söyledi.

Kapalı alanlarda sigara içmemenin algı meselesi olduğunu ifade eden Gündüz, şu bilgileri verdi:

"Kırmızı ışıkta geçmek yasak olmasına karşın geçenler mevcut. Eskiden otobüslerde sigara içilmemesi kabul edilmezken şimdi otobüslerde sigara içilmesi kabul edilmiyor. Bu konudaki algı değişti. İnsanlar artık otobüse binince sigara içmeme davranışına sahip oldu. Toplumda bir davranış değişikliği yaratmamız gerekiyor. Bunu yapana kadar al ışıkta geçildiği gibi kapalı alanlarda da tütün ürünleri tüketilecek. Biz de kanunun verdiği yetkiye göre denetimlerimizi sıklaştıracağız. Bir mücadeledir bu. 'Kanun geldi' diye bir anda bıçakla kesilmez, her yer dumansız hava sahası olmaz. Bu bir emek meselesi. Şikayet edenler de bu mücadeleye destek vermeli. Gittikleri mekanlarda sigara içildiğini görenler kendi kendine şikayet etmemeli, 184'ü arayarak ihlal bildiriminde bulunmalı."

- 103 işletmeye kapatma cezası

İstanbul Halk Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şube Müdürü Arif Gündüz'ün verdiği bilgiye göre, ekipler 2013'te yaptıkları 301 bin 253 denetimde 5 bin 510 işletmede ihlal tespit etti, 5 bin 293 kişiye ceza uyguladı. İşletmelere ve şahıslara kesilen ceza miktarı 13 milyon 769 bin 162 lira olurken, bunun yüzde 40'ı öğrenim edildi.

Geçen sene ise 305 bin 832 kontrol yapıldı, 4 bin 500 ihlal tespit edildi, 5 bin 100 kişiye de ceza kesildi. İşletme ve şahıslara kesilen 11 milyon 113 bin 13 liranın 4 milyon 180 bin 368 lirası ise peşin öğrenim edildi. Cezanın toplamda yüzde 57'sinin tahsilatı yapıldı.

Bu senenin ilk 4 ayında ise 108 bin 303 denetimde 2 bin 366 ihlal tespiti yapıldı, 2 bin 167 şahsa ceza kesildi. Bu senenin ilk 4 ayında işletme ve şahıslara kesilen yaklaşık 5 milyon liralık cezanın da yüzde 67'si öğrenim edildi.

Buna göre, nihai 2,5 senede 715 bin 388 işletmeye kontrol yapıldı, 12 bin 381'inde ihlal tespit edildi, 12 bin 560 kişiye ise ceza kesildi. İşletme ve şahıslara kesilen ceza miktarı ise 30 milyon lirayı buldu.

İşletmelere uygulanan kapatma cezası yürürlüğe girdiği 11 Haziran 2013'ten bu yana 17 ilçede 103 işletmeye 130 kapatma cezası uygulandı.

(Anadolu Ajansı AA)

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 26 Bugün 372 Bu Ay : 372 Bu Yıl : 372 Toplam : 736167

toplist