Eylemsiz içicilik de akciğer kanseri sebebi adıyaman tütünü

  Eylemsiz içicilik de akciğer kanseri sebebi

Akciğer kanserinin en önemli sebebi sigaranın pasif içiciler üzerinde büyük tesirleri olduğunu vurgulayan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Akan, vatandaşların ev ortamında sigara içerek çocuklarına kötü örnek olmamaları mevzusunda uyardı.

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Akan, Akciğer Kanseri Günü sebebiyle açıklamalarda bulundu.

 

Akciğer kanseri, normal akciğer hücrelerinin denetim dışı çoğalarak akciğer içinde tümör oluşturması durumu bulunduğunu dile getiren Dr. Akan, “Akciğer kanseri, 20. Yüzyılın adım atarında nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak sıklığı giderek artmış ve dünyada en sık görülen kanser türü haline gelmiştir. Özellikle adam kanserleri içinde hem Türkiye'de hem Bursa'da yüzde 25 ile ilk sırayı almakta şu demek oluyor ki her 4 kanserden biri akciğer kanseri olmaktadır.” şeklinde mevzuştu.

Akciğer kanserine hava kirliliği, radon gazı, asbest, tehlikeli atıklar ve ışınım şeklinde çeşitli etkilerin sebep olabileceğini, ancak hastalığın en önemli nedenini sigara alışkanlığının oluşturduğunu ifade eden Dr. Akan, “Sigara ve diğer tütün mamulleri, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ından sorumludur. Bu özelliği itibariyle de akciğer kanserleri, tüm kanser türleri arasında maksimum önlenebilir olanıdır. Günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı ve sigaraya başlama yaşı önemlidir. Sigaraya ne kadar erken yaşta başlanırsa, ne kadar uzun süre içilirse ve içilen sigara miktarı ne kadar fazlaysa, risk o denli artmaktadır. Ek olarak pipo, puro, nargile, Adıyaman tütünü gibi tütün ürünlerini içeren maddeler, light sigara kullananlar da benzer şekilde risk altındadır” dedi.

Eşi sigara içen hanımda risk üç kat artıyor

Kamuoyunda eylemsiz içicilik olarak adlandırılan, kısaca kendisi sigara içmeyen, ancak uzun süre sigara dumanına maruz kalanlarda da akciğer kanseri riskinin arttığının altını çizen Dr. Akan, “bilindiği benzer biçimde sigara sadece içeni değil, aynı ortamda bulunanı da öldürmektedir. Sekiz saat sigara dumanına maruz kalmak, günde beş sigara içmekle eşit sayılırken, eşi sigara içen kadınlarda da akciğer kanserinden ölüm iki üç kat artmaktadır. Sigara içmeyenlerde çevresel tütün dumanına maruz kalma, akciğer kanserini yüzde 32 oranında arttırmaktadır” diye mevzuştu.

Çocuklarınızı özendirmeyin

 

Sigaranın ev ortamında özellikle de çocukların yanında içilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Akan, sigaranın çocukların sağlıklı gelişimini negatif etkilediğini ve ebeveynlerin bu konuda kötü örnek teşkil etmemeleri gerektiğini söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sigara dumanına uzun süre maruz kalan çocuklarda; bronşit, zatüre, orta kulak iltihabı, astım, kronik solunum yolu hastalık belirtileri, tekrarlayıcı öksürük, hırıltı, balgam, büyüme geriliği, idrak etme ve davranış bozukluğu, kan kanseri ile lenf bezi kanseri hastalıkları görülebilir. Ayrıca çocukluk yaşlarında sigaraya süregelen bir kişide akciğer kanseri riski genç yaşlara kadar iner. Bu yüzden aileler çocuklarına sigaranın zararları hakkında bilgilendirme yaparak, ilerleyen yıllarda sigara içtikleri taktir de adım atarına gelebilecek kötü şeyleri anlatmalıdırlar”  Adıyaman Tütünü satıcıları olarak sigaranın her türlüsü zararlı olduğunu bildirir herkesin sigara bırakabileceği bir dünya arzusu ile..

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 109 Bugün 2623 Bu Ay : 6032 Bu Yıl : 6032 Toplam : 735153

toplist