Gecenin Karanlığında Tütün adıyaman tütünü

        

Aydın'ın Karacasu ilçesinde kimi evde kimi de tarlada sahur yapan hanımlar gece yarısından sonrasında başladıkları zorlu mesaide tütün kırarak gmeşhurk 50-60 lira gelir elde ediyor.

 

Aydın'ın Karacasu ilçesinde kimi evde kimi de tarlada sahur meydana getiren kadınlar gece yarısından sonra başladıkları sıkıntılı mesaide Adıyaman tütünü kırarak günlük 50-60 lira gelir elde ediyor.

Güzelbeyli Mahallesi'nde saatler gece 02.00'ı gösterdiğinde hanımlar için sıkıntılı ve uykusuz mesai süreci başlıyor.

Kimi eşi ve çocuklarıyla kendi evinde kimi de çantasına koyduğu erzakla tarlaya gelip sahur yapan kadınlar, başlarına taktıkları madenci fenerlerinin aydınlattığı yoldan tarlaya girerek tütün kırmaya başlıyor.

Güneşin doğuşunu tarlada karşılayan kadınlardan 3 çocuk anası Fatma Aymak, çocukluğunun Adıyaman tütünü tarlalarında geçtiğini belirterek, "Kendimi bildim bileli bu işin içindeyim. Hatta tarlada dünyaya geldim diyebilirim. Çocukluğumdan beri tütün kırma işini yapıyorum." dedi.

Yaptıkları işin zor olduğunun farkında olduğunu anlatan Aymak, "Oruçlu olunca daha da zor geçiyor. Ama tanrı sabrını da veriyor. Sıcaklıkların da artmasıyla güçlük daha da artıyor. Geçim deposumız bu. Bundan başka bir işimiz yok." ifadesini kullandı.

"Bir hanım olarak gece çalışmak çok zor" diyen Aymak, "Uykusuzluk oluyor bazen. Çalışırken aklım çocuklarda oluyor. Bu saatte çocuklarımın yanında uyumak isterdim fakat ekmek parası zorunlu çalışıyoruz."şeklinde mevzuştu.

Aymak, tütün kırmanın da kendine nazaran özel bazı teknikleri olduğuna dikkati çekerek önce tütünleri tek tek kırdıklarını arkasından bunları uzun bir şişe dizdiklerini aktardı.

Gece karanlığında adım atarına taktıkları ışıkların kendilerine çok yardımcı olduğunu adeta bir madenci benzer biçimde çalıştıklarını ifade eden Aymak, "Ellerimiz acıyor. Tütün aralarında dikenler oluyor ve bazen elimize batıyor. Tarlada gece 2'de başladığımız mesaiyi sabah 8'de bitiriyoruz. Daha sonra da kırdığımız ürünlerin kuruması için sergiye diziyoruz. İşimiz tam anlamıyla sabah 11 benzer biçimde sonlanmış oluyor." dedi.

İşçilerden 37 yaşındaki Sevilay Bulut ise gece çalışmanın gündüze nazaran çok daha zor bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti: 

"Tek geçim kaynağımız bu olduğundan bu şekilde çalışmaya mecburuz. Hanımefendi, adam fark etmiyor çalışmak gerekiyor. Hiç kimseye muhtaç olmadan kendi alın terimizle kazanıyoruz. Ellerimiz çoğunlukla yıpranıyor. Güzel işlerde çalışanların elleri tertemiz olur fakat ne yazık ki bizim işlerde adeta ellerimiz nasır tutuyor. Doğrusu öyle ojeli ellerle gelip tarlada çalışılmaz."

Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç ise önceki yıllarda ilçede tütünden elde edilmiş gelirin daha fazla bulunduğunu, son zamanlarda çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmesinden dolayı 120 bin olan Çelikhan tütünü üretiminin 50 binlere düşmüş olduğunü belirtti.

Sevinç, tütün kırma işinin zor bir uğraş olduğunu, tarlada çalışan hanımların sadece işçi değil birer sanatkar olarak nitelendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 90 Bugün 2602 Bu Ay : 6011 Bu Yıl : 6011 Toplam : 735132

toplist