Güvenli Gıda ve Sağlıklı Yaşam Derneği Kalp Sağlığı haftası dolayısıyla açıklama yaptı adıyaman tütünü

        

“Kalp sağlığımız için dünya çapında her yıl harcanan milyarlarca dolar, görevli sağlık ordusu, TV programları , verilen eğitimler, yapılan toplantılar, dernekler,vakıflar, kutlana günler ,haftalar  ve benzeri faaliyetlere rağmen giderek bozuluyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporuna göre Kalp ve Damar hastalıkları (KDH) 20.Yüzyılın ortalarından itibaren başlayan ve geliştikce tüm ülkeleri saran hızlı bir artış gösteriyor. Bu kadar bilgi ve imkana sahip iken KDH ile mücadelede neden başarılı olamıyoruz?

Aslında DSÖ suçluyu açıkladı.... Sizsiniz.

DSÖ raporuna göre;

1 – Tütün kullanıyorsanız, 2 – Alkol alıyorsanız, 3 – Yüksek tansiyon hastası oluyorsanız

4 – Hareketsiz yaşamınız varsa 5 – Sağlıksız gıda ile besleniyorsanız erken yaşta kalp ve damar hastalığına bağlı ölüm riskiniz % 80 artar. Bunlardan uzak durursanız % 80 azalır.

Tütün ve alkol zararları ispatlanmış kötü alışkanlıklardır.Tüketimlerini engellemeye yönelik çalışmalar yetersiz ki KDH azalmıyor. Kanunlar olsada projeler yapılsa da uygulamada eksikliklerin olması istenilen hedefe ulaşılmasını engellemektedir. DSÖ sigara kullanımından değil tütün kullanımından bahsetmektedir. Nargile kullanımı tütün kullanım yöntemlerinden bir diğeridir. Son yıllarda giderek popularite kazanan bu zararlı alışkanlığın tüketimini sağlayan yerlerin kolayca açılması DSÖ önerileri ile çelişmektedir.

Hareketsiz yaşamdan uzak durun diyoruz ama DSÖ raporuna göre çocuklar her gün en az 1 saat orta- yoğun ağırlıkta ve  haftada 3 kez kas-kemik güçlendirecek fiziksel aktivite göstermeleridir. Mevcut eğitim sistemi içerisinde çocuklarımızın yaşamı öyle bir planlanmış ki çocuklarımızın tamamına yakını sağlıklı olmak için DSÖ önerisi olan günlük askari fiziksel aktivite faaliyetine zaman ayıramıyor ve bu haktan mahrum kalıyorlar.

Sağlıksız gıda ile beslenmeyin diyoruz. Peki ama tüm dünyayı saran, KDH yanında diğer kronik hastalıklara yol açan sağlıksız gıdalar hangileridir. Pek çok bilim insanı resmi olmayan açıklamalarda sağlıksız çevre ve gıdalardan bahsederken ülkemizde resmi makamların yaptığı denetimler sonucunda hava,su ve gıdamızın avrupa standartlarında olduğu açıklanmaktadır. Ancak ne ilginçtir ki ülkemize ve avrupaya baktığımızda KDH hızla artmaktadır. Her yıl değişen AB standartları çok şeyin eksik veya yanlış olduğunu bize göstermiyor mu?

DSÖ raporları, KDH azaltılmasında DSÖ nün belirlediği 5 konuda yapılan mücadelede ülkemiz ve diğer dünya ülkelerinin başarısız olduğunu göstermektedir. Endüstrileşmiş ülkelerde KDH bağlı ölümler teknoloji kullanılarak azaltılırken aynı ülkelerde KDH artışı engellenememektedir. Global bir sistem değişikliğine ihtiyaç vardır.

Güvenli Gıda ve Sağlıklı Yaşam Derneği olarak DSÖ kriterlerine ulaşmak amacı ile  başarısız olan mevcut sistemde değişiklikler yapmak üzere çalışmalarımıza başladık. Hep birlikte doğru adımları atarak bu mücadelede başarılı olmak arzusundayız.

Güvenli Gıda ve Sağlıklı Yaşam Derneği

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 64 Bugün 1014 Bu Ay : 1014 Bu Yıl : 1014 Toplam : 726753

toplist