Jandarmanın kadrosundaki eğitimli 5 adet köpek suçlulara göz açtırmıyor adıyaman tütünü

        

Jandarmanın "kahraman" köpekleri suçlulara göz açtırmıyor
Sivas İl Jandarma Komutanlığı kadrosunda 2 uyuşturucu madde, 1 tütün tespit, 1 bomba ve 1 iz takip olmak üzere 5 eğitimli köpek görev yapıyor. Eğitmenleri nezaretinde bugüne dek 806 operasyonda vazife alan köpekler, başta uyuşturucuyla mücadele olmak üzere kabahatların önlenmesinde etkin rol üstleniyor. Adeta bir bebek benzer biçimde bakımları yapılan ve çeşitli eğitimlere doğal olarak tutulan köpekler, kondisyon parkuru isminde olan bölümde ise günlük spor yapıyor.

Suçun önlenmesi ve kabahatlunun etkisiz hale getirilmesi noktasında güvenlik güçlerine en büyük desteği elde eden kırılgan burunlu uyuşturucu köpekleri "Atik" ve "Geçim" kentte yakalanan uyuşturucuda önemli rol üstleniyor. Özellikle yol arama faaliyetlerinde kullanılan "Atik" ve "Geçim", enstrumanların ve valizlerin gizli bölmelerine gizlenen uyuşturucu maddenin yakalanmasını sağlayarak güvenlik güçlerinin en büyük destekçisi oluyor.

Uyuşturucu madde köpek sorumlusu uzman jandarma Soner Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezinde (JAKEM) yavru eğitimine doğal olarak tutulan hizmet köpeklerinin daha sonrasında branş eğitiminden geçtiğini söyledi.

Başarılı olan köpeklerin sorumlularıyla il jandarma komutanlıkları emrine atandığını dile getiren Yılmaz, Sivas İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında uyuşturucu köpekleri "Atik" ve "Geçim" ile tütün tespit köpeği "görev", iz takip köpeği "hasır" ve bomba arama köpeği "Vip"in başarıyla görev icra ettiğinı belirtti.

Adıyaman tütünü olarak kaçak sigaranın önüne geçilmesini savunuyor ve deskliyoruz.

- "Geçim" ve "Atik" uyuşturucuya geçit vermiyor

Yılmaz, uyuşturucu köpekleri "Geçim" ve "Atik"in son 3 yılda görev yaptıkları 575 operasyonda 790 kilogram kubar esrar, 95 kilogram toz esrar, 10 kg eroin, 79 bin tane bileşik uyuşturucu hap ve 3 kilo kenevir tohumu bularak uyuşturucu kaçakçılarına göz açtırmadığına dikkati çekti.

Tütün tespit köpeği "görev"in 29 operasyona katılmış olduğunı ve 35 bin 300 paket kaçak sigara yakaladığını aktaran Yılmaz, iz takip köpeği "hasır"ın ise son 3 yılda 15 göreve katılarak kayıp 5 ferdin bulunmasında etkin rol üstlendiğini ifade etti.

Bomba köpeği "Vip"in ise katıldığı 187 operasyonda 6 ruhsatsız tabanca, 4 av tüfeği, 5 kalaşnikof silah ile 750 metre infilaklı fitil ve 51 kilo çeşitli patlayıcı madde ele geçirildiğini söyleyen Yılmaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk'ün "Jandarma, her süre yurt, ulus ve cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, fedakarlık ve feragat örneği bir kanun ordusudur" sözlerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Dünyanın gelişmiş orduları eğitilmiş köpeklerden suç ve suçluyla savaşım kapsamında yararlanmak için eğitim çalışmalarına hız vermiştir. Teknolojiye karşın köpeklerin tercih edilmesinin sebebi ise köpeklerin doğuştan var olan içgüdüsel özellikleridir. Bu özelliklerin ortaya çıkartılması sadece eğitim ile mümkün olur.

Askeri maksatla eğitilen köpekler ileri düzeydeki sadakat ve itaat duygusu ile kendilerine verilen görevleri layıkıyla yaparlar. İyi eğitilmiş bir köpek, zaman ve personel açısından jandarma birliklerine kolaylık sağlayacak olanak ve kabiliyete haizdir. Ülkemizin emniyet ve asayişini sağlamakla görevli jandarma teşkilatı bu tür görevlerde eğitimli köpekleri en etkin şekilde kullanmaktadır ve kaçakçılara göz açtırmamaktadır."

- Ödülleri plastik top

"Jandarmanın kahraman köpekleri" olarak malum eğitimli hizmet köpeklerinin her türlü sıkıntılı ortamda görev yaptıklarını ve günün her saati göreve hazır olduklarını ifade eden Yılmaz, görevini başarıyla tamamlayan köpeklerin en büyük ödüllerinin ise eğitmenleri tarafından verilen plastik toplar olduğunu belirtti.

Hayvan sevgisinin önemine de dikkati çeken Yılmaz, köpeklerin görevlerini başarıyla tamamlamasının kendilerine büyük mutluluk verdiğini sözlerine ekledi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 95 Bugün 453 Bu Ay : 3862 Bu Yıl : 3862 Toplam : 732983

toplist