KURUSU ÖLDÜRÜYOR YAŞI SEVİNDİRİYOR adıyaman tütünü

        Gediz Ovası ziraatın en elverişli toprakları. Dört mevsim ne ekerseniz ürün alısınız. Manisa ziraat memleketi, tütün, pamuk, üzüm, zeytin ve darının bol bolca ürün verdiği ekim alanları. 45 yıllık gazetecilik yaşam deliğimde tarımla uğraşan köylümüzün, kentlimizin memnun olduğu senelerı çok azca bilirim. Yeni nesil, Adıyaman tütünü ne işe yaradığını pek bilmez. 1950'li yıllarda ekimine başlanan tütün Manisa'da önemli bir üründü. Rekoltesi belli, ihracatı belliydi. Tütünün ekimi ve toplanması zahmetlidir. Rahmetli babam Cevdet Aytaç, Karaoğlanlı'da öğretmenken bir yıl Adıyaman tütünü ektiğimizi hatırlıyorum. Çıkan ürünün alıcıları da belliydi. O vakit her yıl fiyat mevzusunda çiftçinin feryatlarını dinlemiştim. Hep Devletten destek beklenirdi. Rahmetli Süleyman Demirel bir yıl iktidarı yine ele geçirmek için, "Hükümetin fiyatına 5 lira da benden" diye Cumhuriyet Meydanı'nda konuşunca yer yerinden oynamış, sandıktan da Demirel Başbakan olarak çıkmıştı. Nihayetinde tütün sonlandı. Sonra pamukta da bu serüveni yaşadık. Tarımla uğraşan çiftçimiz bağ ekmeye başladı. Baştan herkes memnundu. Dağlar, taşlar bağ olunca toplam ürün terfi etti, ihracat belli, bu sefer üzüm üreticisi feryat etmeye başladı. Birkaç senedir üzümde de kaos yaşanıyor. Üretici üzümün para etmediğinden yakınıyor. Vakit vakit üzüm üreticisinin yüzünün güldüğü yıllar var elbette, ancak bugün kuru üzümün fiyatı 3 ile 4 lira içinde gelip gidiyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üzüm üreticisinin öfkesi doruğa çıkmış durumda. "Devlet sesimizi duysun" diye çeşitli protesto yolları deniyorlar. Üzümün cenaze namazı bile kılındı.
BAĞCININ HİÇ Mİ KABAHATİ YOK? 
Geçmişten bugüne dek tarım politikaları iyi yönetilmediği için bu tabloları yaşıyoruz. Üreticimizin bu durumda hiç mi kabahati yok? Bana nazaran var. Her yıl aynı güzellikte üzümün para edeceği düşüncesi ile yaşıyorlar. Elleri biraz para görünce işlediği tarlanın dönümüne bakmadan traktör alıyor, tarla alıyorlar. Tabi Ziraat Bankası'na da borçlanıyorlar. Üzüm para etmeyince de bas bas bağırıyorlar. Bu yıl üzümün kurusu para etmiyor. "Bu nereden çıktı?" derseniz, anlatayım; 4-5 kilo yaş üzümden, 1 kilo kuru üzüm elde ediliyor. Yaş üzümün kilosu kaç para? İyisinin kilosu 1 Euro'ya kadar yükseliyor. Organik üzümden söz ediyorum, ziraat yapacaksan kaideına gore yapacaksın. 
YAVUZ DONAT HÜKÜMETİN DİKKATİNİ ÇEKTİ!
Sevgili dostum, Sabah Gazetesi'nin usta kalemi Yavuz Donat, Evliya Çelebi benzer biçimde dolaşıyor. Geçen hafta Almanya'da Frankfurt'taymış. Çarşı Pazar dolaştığı için Frankfurt'ta manavda Manisa Sultaniye üzümünün 2 Euro'dan satıldığını görmüş ve fotoğrafını çekmiş. Yavuz Donat dostum Manisa'ya vardığında üzümcünün dertlerini dinlemiş ve köşesine taşıyarak Hükümetin dikkatini feryat eden Manisalı üzümcüye çekmeyi bir nebze de olsa elde etmiştı. Bunun meyvelerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.
EKONOMİSTLERİN ANALİZLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ 
Hikmet Oray Yalçın Ekonomisttir. Manisalıdır. Yuntdağ'da büyükbaş hayvan çiftliği, Gediz Ovası'nda da bağı vardır. Geçen yıl üzüm üzerine bilimsel analizlerini de dinlemiş, Sosyete Dürümcüsü Mehmet ve Nezih Varol ile Veziroğlu'ndaki bağlarına gitmiştik. Yalçın, organik üzüm yetiştirmeye özen gösterir. Üzümde yaşadığımız sorunları iyi bilir.
HER ŞEY tanrı'A HAVALE EDİLMEZ
"Kurusunu bırak, yaşına bak" diyeceğim, tabi ne kadar yaş üzüm piyasada alıcı bulup ihraç ediliyor, kovuşturmak lazım. Bizim çiftçimiz her yıl don yer, fakat üzümünü tarım sigortası yapmaya üşenir. Her şeyi tanrı'a havale eder. Gerçi bizim Haşim Ağar tarım sigortası yapmış oldurıyordu. İki üç yıldır da faydasını görüyor. Diyeceğim şudur; Manisa'daki 45 yıllık gazetecilik mesleğimde görmüş olduğum, bir yıl önce hangi ürün para ediyorsa, çiftçimizin ertesi sene o ürüne odaklanması oldu. 
Arz ve talebi gözetmeyince de her yıl feryatlar yükseliyor. 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 51 Bugün 400 Bu Ay : 400 Bu Yıl : 400 Toplam : 736195

toplist