Kalbiniz için hareket edin adıyaman tütünü

        

Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin yüzde 6'sının hareketsizlikten kaynaklandığını vurgulayan Özel Sada Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Dr. Mehmet Ekinci, "Doğa yürüyüşleri gibi fiziksel aktivite olanakları iyi değerlendirilmeli" dedi

Özel Sada Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Ekinci tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite azlığı gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması halinde kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin yaklaşık yüzde 80'inin önlenebilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin yüzde 6'sının hareketsizlikten kaynaklandığını kaydeden Dr. Ekinci "Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır. Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Fiziksel aktivite mutlaka egzersiz yapmayı gerektirmez. Örneğin bahçeyle uğraşırken, yemek pişirirken ya da evi temizlerken çocuğunuzdan yardım etmesini isteyebilirsiniz. Gerçekçi hedefler koyun. Aktivite düzeyini yavaş yavaş artırın, zorlamayın. İlk günden maraton koşmayı istemeyin. Yakınınızdaki fiziksel aktivite olanaklarını araştırın. Kentinizde uygulamaya konmuş olan olası aktivite programları, yoğun iş temponuzda size yardımcı olabilir, hafta sonu mangal partileri yerine ailece doğa yürüyüşleri programlanabilir" diye konuştu. 

BESLENME ÖNERİSİ 
Günümüzde giderek daha fazla insanın, şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdaları tükettiğini kaydeden Dr. Ekinci, "Meyve ve sebzeler açısından zengin olan kalp sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya yardımcı olur. Sevdiğiniz gıdalardan vazgeçmeniz zor olabilir. Ancak şekerli gıdaları birden kesmektense, mesela çikolata ya da şekerleme yerine çeşitli meyveleri tercih edebilirsiniz. Sağlıklı gıdaları çocuklar için ilginç hale getirin. Rengârenk gıdaları seçin ve yemek pişirirken bunları kullanın. Tuz tüketimini günde beş gramla (bir tatlı kaşığı) sınırlandırın. Porsiyonlarınızı gözden geçirin; daha küçük tabaklar kullanın. 

,
Dr. Mehmet Ekinci tütün içen her iki kişiden birinin, tütünle ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek günümüzde sigara içen çocukların ve gençlerin sayısının giderek arttığını söyledi. Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600 binden fazla insanın, tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle yaşamlarını kaybettiklerini belirten Dr. Ekinci, şöyle devam etti: "Evinizde sigara içilmesini yasaklamanız, ailenizin geleceği açısından çok önemlidir. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere hekime başvurun." 

KAN DEĞERLERİNİZİ ÖĞRENİN
Alınacak önlemlerin yanı sıra düzenli sağlık kontrollerinden geçmenin de alınacak ve atılacak adımlar kadar önemli olduğunu belirten Dr. Ekinci, sözlerini şöyle bitirdi: "Belirli aralıklarla kan basıncı, kolesterol ve glikoz düzeylerinizi, kilonuzu ve vücut kütle indeksinizi (VKİ) ölçtürün. Toplam Kardiyovasküler Hastalık (KVH) riskinizi öğrendikten sonra, kalp sağlığınızı iyileştirmek yönünde daha elle tutulur bir plan yapabilirsiniz. Bu planı evde kolayca görebileceğiniz bir yere koyun. Eğer tedavi almanız gerekiyorsa doktorunuz bu konuda da size tavsiyelerde bulunacaktır. Düzenli sağlık kontrollerinizde gerektiği taktirde elektrokardiyogram (kalp grafiği ), ekokardiyografi (kalp ultrasonu), efor testi ile olası kalp damar hastalıkları kalp kapağı hastalıkları erkenden teşhis edilebilir. Gerekirse miyokard perfüzyon sintigrafisi ile kalp damar hastalıklarını erken teşhis edebiliriz."

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 98 Bugün 449 Bu Ay : 449 Bu Yıl : 449 Toplam : 736244

toplist