Kalp hastalıkları kapınızı çalmasın adıyaman tütünü

        

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Ekicibaşı, 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında Mynet.Com okurları için hayat kurtaran o sıradan değişimleri anlattı.

Sağlıksız beslenme, hazır gıda tüketimi, sigara, stres, hareketsizlik, fazla kilo derken kalp hastalıkları dünyada olduğu benzer biçimde ülkemizde de bir numaralı ölüm sebebi. Üstelik görülme riski artık çocukluk dönemine kadar inmiş durumda. Kalp hastalığı ve inmeyi içeren kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle 

her yıl dünya genelinde ortalama 18 milyon birey hayatını kaybederken bu sayının 2030 yılında 23 milyon olması planlanıyor. Oysa Dünya Kalp Federasyonu kalp hastalıklarından korunmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirtiyor. Örneğin yalnız sigara, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite azlığı benzer biçimde başlıca risk faktörlerinin denetim altına alınmasıyla bile kalp hastalığı ve inmeye bağlı ölümleri minimum yüzde 80 önlemek mümkün. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Ekicibaşı “Kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarmak, daha uzun ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak için hemen bir şeyler yapmaya başlayın. Bir tek birkaç ufak değişiklikle bile, onların kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilirsiniz” diyor.

Bir tek birkaç değişiklikle mümkün

Çoğunlukla yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, fazla kilo ve obezite, tütün kullanımı veya diyabet benzer biçimde risk faktörlerinin tetiklediği kalp hastalığı ve inmenin önlenebilir hastalıklar olduğunu belirten Dr. Erkan Ekicibaşı, özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak, tertipli egzersiz yaparak ve tütün kullanmayarak bu hastalıklardan büyük ölçüde kendilerini koruyabileceklerini vurguluyor.

Eylemsiz içicilikten kaçının!

Günümüzde sigara kullanan çocukların ve gençlerin sayısı ne yazık ki giderek artarken, her yıl 600 binden fazla birey tütün kullanmadıkları halde eylemsiz içicilik sebebiyle hayatını kaybediyor. Sigarayı bırakmanın ve sigara dumanına pasif içici olarak maruz kalmaktan korunmanın kalp hastalığı ve inme riskini azaltacağını vurgulayan Dr. Erkan Ekicibaşı “Evinizde sigara içilmesini yasaklamanız, ailenizin geleceği 

açısından çok önemlidir. Çocuklarınıza sigara kullanmanın tehlikelerini anlatın, sigaraya başlamamaları için onlara yardımcı olun. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere hekime başvurun. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek destek hizmetlerinden faydalanın” diyor.

Kan basıncınızı tertipli olarak ölçtürün

Hipertansiyonu olan her 10 erişkinden 6’sının tansiyonunun yüksek olduğundan haberi bile olmadığını biliyor muydunuz? Oysa her 4 ölümden 1’i hipertansiyonun denetim edilmesi ile önlenebiliyor. Düzenli olarak tansiyon denetim ettirmeniz, tansiyonun vücuda ve kalp, beyin, göz, büyük atardamarlar, böbrek benzer biçimde hedef organlara verdiği zarara engel oluyor. Dr. Erkan Ekicibaşı “Ailenizde yüksek tansiyon varsa, şişmansanız, şeker hastalığınız varsa yahut ailenizde şeker hastalığı varsa, 40 yaşın üzerindeyseniz, sigara kullanıyorsanız, hamile iseniz kesinlikle tertipli aralıklar ile tansiyonunuzu ölçtürün. Fazla kilolu olmak hipertansiyona yol açabildiğinden kilo verin. Gmeşhurk tuz alımınızı 5 gram ile sınırlayın. Gıda etiketlerine bakarak gıdaların azca tuz içerenlerini seçin. Pişirme esnasında tuz eklemeyin. Hazır soslar fazla tuz içerdiğinden hazır sos yerine evde kendiniz yapın” diyor.

Kalp dostu beslenin

Kalp hastalıklarından korunmada sağlıklı beslenme de şüphesiz son aşama örutubet taşıyor. Günümüzde giderek daha fazla birey şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketiyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları kalp hastalıklarına doğrudan davetiye çıkarırken, sebze ve meyveler ise kafi tüketildiklerinde tam anlamıyla kalp dostu olarak öne çıkıyor. Porsiyonların ölçülü tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması, ufak tabaklar kullanılması önemli.

Hareket edin

Her yıl dünyada yaşanmış olan ölümlerin yüzde 6’sının hareketsizlikten kaynaklandığını belirten Dr. Erkan Ekicibaşı “obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği şeklinde risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük ölçüde artırmaktadır. Haftada beş defa 30 dakika süre ile yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Haftada 3-5 gün 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın” diyor.

Kan değerlerinizi ve kilonuzu öğrenin

Dr. Erkan Ekicibaşı çok net mevzuşuyor: “Dünyanın neresinde olursanız olun yukarıdaki önerileri uygulamanız halinde hem kendinizin bununla birlikte ailenizin kalp hastalığı ve inme riskini hafifletebilirsiniz. Ancak tertipli sağlık kontrollerinden geçmek de minimum bu adımlar kadar önemlidir. Hekime başvurun; kan basıncı, kolesterol ve glukoz düzeylerinizi, kilonuzu ve vücut kitle indeksinizi öğrenin. Toplam kardiyovasküler hastalık riskinizi öğrendikten sonrasında, kalp sağlığınızı iyileştirme yönünde daha elle tutulur bir plan yapabilirsiniz!” Bu planı da evde kolayca görebileceğiniz bir yere koyun! Kontrollerinizi dikkatsizlik etmemeniz ve ilaçlarınızı tertipli kullanmaya özen göstermeniz de şart.

Su tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin

Soğuyan havalarla beraber su tüketimi de azaldığından vücudun sıvı alımının dikkatsizlik edilmemesi çok önemli. Günde en az iki litre sıvı tüketimi şart. Dr. Erkan Ekicibaşı sıvı alımının mümkünse su olarak yapılması icap ettiğini belirterek “Gmeşhurk yeterli miktarda sıvı tüketimi tansiyonu dengeliyor, çarpıntı şikâyetlerini azaltıyor, damar sağlığı üzerine pozitif etki oluşturuyor. Ancak özellikle çayı şekersiz içmeye, ayranı da tuzsuz hazırlamaya özen gösterilmeli” diyor.

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 71 Bugün 1021 Bu Ay : 1021 Bu Yıl : 1021 Toplam : 726760

toplist