Kara paket dönemi adıyaman tütünü

        

 Dünya tarihinde ilk kere Avustralya’da başlatılan sigarada “kara paket” uygulaması, Türkiye’de de uygulanmaya başlancak. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı torba yasa taslağında yer alan düzenlemeye göre sigaralar, bundan sonra “tek tip paket” halinde satışa sunulacak. Paketlerde, marka logosu ve simgesi bulunmayacak, sadece sağlık uyarmaları yer alacak. İrlanda, İngiltere, Fransa ve Finlandiya, “kara paket” uygulamasına bu yıl geçmeyi planlıyorlardı.

Bu uygulamanın Türkiye’de hayata geçirilmesi için kanuna bir madde eklenecek. 15 milyon tiryakiyi ilgilendiren ve “torba yasa” taslağında yer edinen madde şöyle:

“Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, öteki mecburi yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere aynı şekilde tasarlanmış düz paket biçiminde piyasaya arz edilir. Paketlerin üzerine marka logosu yada simgesi konulamaz.”

Yönetmelik hazırlanacak

Tek tip sigara paketlerinde yer alacak uyarı fakatçlı yazılar yönetmelikle belirlenecek. Bunun için de kanuna şu madde eklenecek:“Kanunda sözü edilen yasal uyarı yazıları, resim, şekil yada grafik mesajlarıyla, paket üzerinde yer verilen markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere paketler ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.”

Bakanlık, maddeye gerekçe olarak, paketlerin cezbedici renklerinin ve şekillerinin çocuklar, gençler ve hanımlar için özendirici olmasını gösterdi. Paketlerin özendirici olmasının sağlık ikazlarının etkisini yitirmesine niçin olduğu belirtilerek, “Tütün kontrol Çerçeve Sözleşmesi ve Dünya sağlık Örgütü de tek tip paket uygulamasını teşvik etmekte. Türkiye, Adıyaman tütünü ve tütün denetim çalışmalarıyla dünya lideri” denildi.

Yasaklar genişliyor

torba yasa ile sigara yasakları da genişletiliyor. Yeni yasaklar şöyle:

-Kamu binalarının kapalı alanlarının eklentilerinde sigara içilmeyecek.
-Hastane bahçelerinde, kamuya açık park ve bahçelerin çocuk oyun alanlarında sigara içilmesi yasak olacak.
-Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane benzer biçimde işletmelerin açık alanlarında tütün kullanımına mahsus alanlar oluşturulacak.
-Çatı, duvar veya cephelerinde kullanılan materyalin türüne bakılmaksızın, bir çatı ve bir duvar ile kapatılmış alanlar kapalı alan olarak değerlendirilecek.
-sıhhat, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen bölgeler ile üniversite yerleşkelerinde sigara satışı yapılamayacak.

Adıyaman tütünü satıcıları olarak çok yerinden bir çalışma olarak gördüğümüzü ve devamının gelmesini umut ediyoruz.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 57 Bugün 2463 Bu Ay : 3324 Bu Yıl : 3324 Toplam : 741206

toplist