Maalesef Çocuklar tütün tarlalarında çalıştırıyor adıyaman tütünü

        İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Endonezya'da tütün tarlalarında çalışan çocuklar için lüzumlu önlemlerin alınmadığını ve sağlıklarının risk altında olduğunu bildirdi.

HRW tarafından yayımlanan raporda, Endonezya'da bazıları 8 yaşlarında olan binlerce çocuğun tütün tarlalarında çalıştığı belirtildi.

Maalesef aynı durum Adıyaman'da da var. Ve okul çağındaki bir çok çocuk Adıyaman tütünü yetiştirmek için aileleriyle birlikte tütün tarlarlarında bir kaç kuruş ekmek parası için çalıştırılıyor.

Adıyaman tütünü yetiştirmek için bu kadar çaba sarfediliyor.

Çalışma koşulları hakkında 130 çocukla yapılan görüşmelere yer verilen raporda, uzun saatler süresince nikotine ve zehirli ziraat ilaçlarına maruz kalan çocukların neredeyse hepsinda akut nikotin zehirlenmesi emareleri görüldüğü kaydedildi. 

Batı Java'da Garut bölgesinde yaşayan beş çocuklu aileden 13 yaşındaki Ayu adlı kız çocuğu, anne ve babasının çiftçi bulunduğunu, hasat süreı ailesiyle birlikte tütün tarlalarında çalıştığını anlattı. 

Ayu, "Çok daha ufak yaştan beri tütün tarlalarına gidiyorum. Bazen aileme bazen de komşularımıza yardım ediyorum. Benden daha ufak kardeşlerim de tarlalara gidiyor." dedi.

Hasat vakitı her tarlaya gittiğinde hastalandığını söyleyen Ayu, "Midem hep ağzımda oluyor sanki, hasat zamanı çok yorulduğumda midem çok kabul edenıyor ve çıkarıyorum." ifadelerini kullandı. 

Örgüt raporunda, çok sayıda çocuğun benzer rahatsızlıklardan muzdarip olduğu ve Endonezya hükümetinin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiği vurgunladı.     

Endonezya'da iş gücü yasasına nazaran, 15 yaş altındaki çocukların çalışmasının yasak olduğunun hatırlatıldığı raporda, ülkede bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların başlatılması gerektiği bildirildi.     

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 73 Bugün 423 Bu Ay : 423 Bu Yıl : 423 Toplam : 736218

toplist