Muş Ovasının Kurtuluşu İçin Mücadele Ediyoruz adıyaman tütünü

        


Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Muş Ovası'ndaki çiftçiler için devamlı alternatif ürün arayışları içerisinde olduklarını belirterek, her geçen gün olumlu neticelar aldıklarını söylemiş oldu.

Muş Ovası'nın Türkiye'nin 3. Büyük ovası bulunduğunu hatırlatan Solgun, özellikle ürün verimini kaybettiren birçok zararlı otla ilgili mücadele eden firmalarla mesajşim halinde olduklarını söyledi. Gerek tütün gerekse diğer ürünlerin daha tarlada iken canavarotu diye adlandırılan sarı sarmaşık tarafından kenetlendiğini kaydeden Solgun, "Şu anda inşaat çalışması bildiğimiz kadarıyla idame eden Alparslan-2 Barajı'nın tamamlanması ile bu ovanın yüzde 78'i sulu alan haline gelecektir. şu demek oluyor ki gerek şu an yetişen ürün gerekse alternatif ürünlerle ülkemizi besleyebilecek bir kapasiteye ulaşmış olacaktır. Türkiye Adıyaman Tütünü Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği olarak Adıyaman Tütünü üzerine meydana getirdiğimız araştırmalar ve firmalarla görüşmemizde sarı sarmaşık denilen canavarotu ile çiftçimiz savaşım ediyor. Bu kolay rahat ortadan kaybolan bir bitki değil ve ürünleri adeta yok ediyor ve verimi çok düşürüyor" ifadelerini kullandı.

Halk arasında sarı sarmaşık olarak malum canavarotu ile mücadelenin Denizli ve Uşak'ta yapıldığını vurgulayan Solgun, "Türkiye'de Denizli'nin Tavas ve Kale ilçelerinde, Uşak'ın yüceğbey ilçesinde denemesi yapılan bu ilacın üçüncü ayağı ise Muş Ovası olacaktır. Bu ilaç değil aslen özel spesifik bir üründür. Toprak PH'si ve mantar için kullanılır. Ekimden önce toprağa karıştırılarak kullanımı yapılmaktadır. Yani tarla ilaçlanmayacak ve bu ürünle canavarotu ile mücadele edilecektir. Hiçbir üreticiden para almadan denemeler yapılacaktır. Çiftçimiz faydasını gördükten sonrasında bu problemi da ortadan kaldırmış olacağız" dedi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 182 Bugün 2704 Bu Ay : 6113 Bu Yıl : 6113 Toplam : 735234

toplist