Öleceksem ülkemin tütünüyle öleyim adıyaman tütünü

        Öleceksem ülkemin tütünüyle öleyim

Türkiye’de ilk defa düzenlenen Uluslararası Tütün Çalıştayı’nda konuşan Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği genel başkanı Şeyhmus Solgun tütünün sadece sigara fakatçlı değil sanayi ve kozmetik sektöründe kullanıldığını belirterek ‘Öleceksem ülkemin tütünüyle öleyim’ dedi.

Uluslararası 1. Tütün Çalıştayı Muş'ta başladı. Türkiye ve biroldukça ülkeden akademisyen ve bilim adamının katıldığı programa üreticiler ve kooperatifler büyük ilgi gösterdi.
      İki gün sürecek olan çalıştaya ilk gününde programramı düzenleyen Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği genel başkanı Şeyhmus Solgun yaptığı mevzuşmada, Adıyaman tütünü üretiminin yalnız sigara sektörüne değil kozmetik, endüstri ve dış ticarette çok önemli bir enstrüman olduğunu vurguladı. Sigara üretimini tütüncülüğün çok küçük bir alt segmenti bulunduğunu vurgulayan Solgun, dünyada en iyi ve en kaliteli tütünün Türkiye'de olduğunu iddia ederek şunları söyledi, “Türk tütünü bu üne sahip olmasına karşın kotalar ve pazarlama eksikliğinden dolayı hak ettiği ekonomik değere bir türlü ulaşmamaktadır. Sanayi, kozmetik ve yağ üretiminde sektörlerin birinci tercihi olan Türk tütünü, hak ettiği değerde pazar bulamamaktadır, bu vaziyet devlet, özel sektör ve üniversite arasındaki iş birliğinin eksikliğinden meydana gelmektedir. Kooperatif olarak birinci önceliğimiz, yılda 500bin ton Adıyaman tütünü ekme kapasitesine haiz olan ülkemizi bu alanda söz sahibi yapmaktır.”

Devlet Desteği Lazım
     Türkiye'de yürütülen politikalardan dolayı üreticinin ithalatçıya karşı korunmadığını belirten Solgun sözlerini şöyle tamamladı, “tütün üreten ülkelerde sigara satıcısı sattığı sigara ağırlığı kadar o ülkeden tütün satın almak zorunda, Yunanistan ve Bulgaristan'da bile konum bu şekilde. Oysa Türkiye'de 100bin ton sigara tüketilmesine karşın sigara üreticileri 10-12bin ton yöreında Türk tütününü satın alıyorlar.  Bu rekabet koşullarını üreticinin lehine çevirmek lazım.  Hükümetimiz bir an önce bu problemi ortadan kaldırması gerekir.”
Çalıştayda devamında. Prof. Kudret Kevseroğlu, Prof. Behlül Abbasov, Doç. Polotov İbraim şeklinde onlarca bilim adamı tütün ve tütün yetiştiriciliği üzerine görüş ve tecrübelerini dile getirdiler. 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 29 Bugün 375 Bu Ay : 375 Bu Yıl : 375 Toplam : 736170

toplist