Ramazan'dan Arınma ve Fırsat Ayı Olarak Yararlanalım adıyaman tütünü

        

Yeşilay Genel Başkanı Dr. Mücahit Öztürk: "Ramazan ve oruç; tüm bağımlı olduklarımızdan, tüm tükettiklerimizden, israftan arınma ve fırsat ayı olarak bizlere ikram ediliyor. Bu fırsattan yararlanalım" diye belirtiyor.

Yeşilay tarafından verilen bilgilere göre; Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği'nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası'na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.

5 milyon kişi sigara yüzünden ölecek

Yeşilay Genel Başkanı Dr. Mücahit Öztürk, sigara tüketiminin azaltılamaması halinde 2020 yılında, ülkemizde 550 bin kişinin, dünyada 5 milyon kişinin sigaranın neden olduğu hastalıklardan öleceğini belirterek, "Bu rakam çok korkunç bir gerçeği ifade ediyor. Sigara bir kitlesel ölüm nedenidir' diye uyarıda bulunuyor. Başkan Öztürk, "Huzur, barış, adalet, kardeşlik ve paylaşma ayı olan Ramazan ayının manevi atmosferi önemli bir toplumsal yaramız olan bağımlılığa da merhem oluyor. Zorluklara karşı iradeli olmayı, sabretmeyi, insanoğluna bağımlı olduğu her ne varsa ondan uzak durmayı öğreten oruç, aynı zamanda bir terbiye vasıtasıdır. Oruç; maddi ve manevi bir öğretendir aslında" dedi.

Kararında tüketmeyi öneren bir kültürden geliyoruz

Zihnen ve bedenen dinç olabilmek için az yemeyi, az konuşmayı ve az uyumayı, yani kararında tüketmeyi öneren bir kültürden geldiğimizi belirten Öztürk, şöyle devam etti: "Oysa modern yaşam; dayattığı tüketim kültürü ve alışkanlıkları ile bizleri istek ve arzularımızın esiri yapıp, hazza ve doyuma dayalı bir dünyaya çekmeye çalışıyor. Bu çarka ayak uydurma gayreti insanı yaratılış gayesinden uzaklaştırıyor. Bir çok bunalımla mücadele etmek zorunda kalıyor insanoğlu. İşte tam bu esnada; bize 'dur, nefes al, bu dünyaya niçin geldiğini düşün, iradeni kontrol altına al, varlığını anlamlandır' diyen Ramazan gibi bir rahmet, mağfiret ve farkındalık ayı çıkıyor karşımıza. Ramazan ve oruç; tüm bağımlı olduklarımızdan, tüm tükettiklerimizden, israftan bir arınma, bir fırsat ayı olarak ikram ediliyor bizlere…"

Oruç bize sabır ve irade kazandırıyor

Orucun sabretmeyi ve alışkanlıklardan irade kullanarak vazgeçmeyi öğrettiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti: "Zorlansak da elimizin altındaki nimetten uzak durma iradesini kazandırıyor. Bir ay boyunca iradesine hakim olan, doğal ihtiyaçlarından dahi uzak kalabilen insan pekala ömrü boyunca sigara, alkol gibi bağımlısı olduğu maddelerden uzak durabilir. Kumarı ve teknolojiye bağımlı olmayı hayatından çıkarabilir. Ramazan bunun için çok önemli bir fırsattır."

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 63 Bugün 2469 Bu Ay : 3330 Bu Yıl : 3330 Toplam : 741212

toplist