SELENDİDE TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN TATLI ÇİLESİ BAŞLADI adıyaman tütünü

        On beş yıl kota nedeniyle üretimi yapılmayan ancak son yıllarda yeniden çiftçilerin gözde tarım ürünleri arasındaki yerini alan adıyaman  tütün ekimi çalışmalarına başlandı.
Selendili tütün üreticileri, ekim sezonunun başlamasıyla yoğun bir döneme girdi. Hava şartlarının müsait olması üzerine 7’den 70’e tüm üreticileri tarlalarında hummalı bir çalışma başlattı. Geçen yıla göre düşüş yaşayan tütün üretimi yine de Selendi çiftçisinin vazgeçilmezi oldu. Yaklaşık 2 bin çiftçi 40 bin dekar araziye bu yıl  adıyaman  tütün ekimi yapacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Selendi Ziraat Odası Başkanı Servet Akyıldız, "Tütünün en kalitelisi Selendi’de yetişiyor. İlçemiz ekonomisinin en önemli kalemleri arasında yer alan  adıyaman  tütün üretimi, bu yıl geçen yıla göre az olsa da yine çiftçimizin gözde tarım ürünü olacak. Tütün yetiştirmek bir sanattır. Şimdiden telaşı başladı . adıyaman  Tütün fidelerinin yetişmesinin ardından, tarlalarda dikim işlemi de başladı. Bölge olarak tütüne elverişli topraklara sahibiz. Türkiye’de en kaliteli tütün Selendi İlçesi ve yöresindeki kırsal arazilerde yetişiyor. Tütün çok meşakkatli bir iş." diye konuştu.
Akyıldız, "Tütün tek yıllık gelir olmasına rağmen çiftçilerimiz avans alarak geçimini sağlamakta. Oysa tütüne alternatif ürün olarak meyvecilikte son yıllarda revaçta ancak tütünün parası toplu geldiğinden üretici vazgeçemiyor. Oysa şimdilerde turşuluk için kornişon salatalık alternatif ürün olabilecek ancak vatandaşlarımız bilgilendirilmediğinden yapmıyor. Oysa çiftçilerimiz bu konuda bilgilendirilmeli. Biz Ziraat Odası olarak bu ürünü tanıtacağız. Halkımızı bilgilendireceğiz. Bu ürün için Tarım Bakanlığının daha fazla destek vermesi gerekiyor." dedi.
Tütün üreticisi 4 çocuk babası 48 yaşındaki Çetin Kanyılmaz ise, "Kızlarımızın çeyizi, yetişkinlerimizin düğünü, soframızın aşı tütüne bağlı onun için gelir kaynağımız tütün. İnşallah bol ve bereketli bir yıl olur." diye konuştu.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 102 Bugün 1053 Bu Ay : 1053 Bu Yıl : 1053 Toplam : 726792

toplist