Sigara içen hamilelerin çocukları hayata yenik başlıyor adıyaman tütünü

        

Prof. Dr. Füsun Yıldız, "Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekler, hayata 1-0 yenik gelmektedir ve öteki çocuklara nazaran gelişimleri daha geri, akciğer fonksiyonları daha sıkıntılı gelişmektedir" dedi.

Sigaranın benzeri olmayan bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, sigaranın etken içici kişiye saçının telinden tırnağına kadar problemler yaşattığını söyledi.

Sigara içen kişinin ortamında bulunan insanların da zarar gördüğünü ifade eden Yıldız, etken içicilerde görülen hastalıkların eylemsiz içicilerde de ortaya çıktığını kaydetti.

Yıldız, araştırmaların eylemsiz içiciliğin en önemli etkisinin annelerin sigara içmesi yöntemiyle bebeğe geçişte gösterdiğini dile getirerek, annelerin hem hamilelik döneminde bununla birlikte doğumdan sonrasında sigara içmeye devam etmelerinin çocukların ileride solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın, astım hastalığı taşıyan, orta kulak iltihabına sık yakalanan bebekler doğmasına niçin bulunduğunu söyledi.

"Bilimsel çalışmalara göre, eğer anne hamilelik döneminde sigara kullanıyorsa 18 yaşına kadar bu çocuklarda hırıltılı solunum görülme riski averaj 2 kat artıyor" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Astıma yakalanma riski de averaj 1,9 kat artmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları da averaj 1,8 kat artıyor. Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekler, hayata 1-0 yenik gelmektedir ve diğer çocuklara göre gelişimleri daha geri, akciğer fonksiyonları daha sorunlu gelişmektedir çünkü sigara, karın içinde dumanının yapmış olduğu zararlı maddeler akciğer gelişimini etkilemekte ve çocukların yetersiz akciğer kapasitesiyle dünyaya gelmesine neden olmaktadır."

"Sigaranın etkileri, gelecek nesillere de aktarılıyor"

Doğumdan sonra da anne ve babanın bebeğin olduğu ortamda sigara içmemesi icap ettiğini ifade eden Yıldız, evde içilen sigaradan çıkan zararlı maddelerin eşyalara sindiğini belirterek, "Etrafta bulunan bebekler emeklemeyle oyuncuklarını alıp ağızlarına götürmeleriyle toksit maddelerle 3. El içim dediğimiz zarara maruz kalmaktadır. Bunlar bebeğin sağlığını bozacak vaziyet yaratmaktadır. Sigara içiminin aktif kadar pasif içiciliğin de önlenmesi gerekir" şeklinde dile getirdi.

Yıldız, yeni doğmuş bebekte hastalık varsa ve astım genetiği taşıyorsa bunun çevresel etkilerle birleşerek gelecek nesillere de aktarılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Evde içilen sigara gelecek nesillerin sigaraya başlamasına neden olmaktadır. Şu anda ülkemizde 13-15 yaş grubunda yüzde 10-30 oranında sigaraya başlama eğilimi görülmektedir. O yüzden büyükler iyi bir rol model olmalılar. Burada herkese iş düşüyor. Kanun öncesi ve daha sonra yapılan küresel tütün araştırmasında sigara içim oranlarının düştüğü şeklinde rakamlar verildi. Türkiye'de sigara içim oranları erkeklerde yüzde 40,1, kadınlarda yüzde 13."

Nargilenin bir tütün ürünü olduğunu ifade eden Yıldız, bir çalışma yapmış olduklarını ancak gençlerin nargileyi bir tütün ürünü olarak bilmediğini öğrendiklerini söyledi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 86 Bugün 437 Bu Ay : 437 Bu Yıl : 437 Toplam : 736232

toplist