Sigara içenler için diş temizliği adıyaman tütünü

        Diş Hekimi Pertev Kökdemir, sağlıklı bir yaşam için yurttaşlara sigarayı bırakın ihtarsı yaptı. Kökdemir, “Diş fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra yaşanılan ferahlık ve temizlik hissi, sigara içme isteğini baskılayabilir. Sigara içenler dişlerini günde 3 kez 3’er dakika fırçalasın. Ek olarak bu önlemler sizi ağız ve diş hastalıklarından da korur.” dedi.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş fırçalaması ile ilgili yurttaşlara ihtarlarda bulunmuş oldu. Sigara içmenin çürük riskini artırırken dişetlerine ve ağzın diğer kısımlarına da zarar verdiğine vurgu meydana getiren Kökdemir, sigara içenlerin ağız ve diş sağlıklarıyla ilgili yaşadıkları problemlerı da şöyle sıraladı: 

“Sigara içenlerde diş kaybı riski içmeyenlere göre 2 kat fazladır.

Sigara içmek gırtlak ve ağız kanserlerinin başlıca nedenidir.

Sigara periodontal (dişeti) hastalıklarının artmasına neden olur. Periodontoloji Dergisi’ne gore sigara içenlerde, içmeyenlere nazaran dişeti hastalıkların 4 kat daha çok olduğu belirtilmiştir.

Sigara içmek tükürük bezlerinin enflamasyonuna sebep olabilir.

Sigara diş çekiminden sonrasında yara iyileşmesini geciktirir ve çok ağrılı bir konum olan, kuru soket olarak bilinen komplikasyona niçin olabilir.

Sigara içenlerde dişeti ve implant tedavilerinin başarısı daha düşüktür.”

SİGARA GÜLÜŞ ESTETİĞİNİ BOZAR 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, sigara içenlerin göz önünde bulundurması ihtiyaç duyulan hususları şu şekilde anlattı: “Sigara, ağız kokusunun ana deposudır, sigara içmek ve tütün çiğnemek tat ve koku kaybına neden olabilir, sigara içmek dişlerin lekelenmesine ve gülüş estetiğinin bozulmasına yol açar, tütün kullanımı Adıyaman tütünü ile ilgili bir bilgi yok henuz bir çalışma yapılmamış daha doğrusu. siyah kıllı dile niçin olabilir, sigara plak ve diş taşı üretimini artırabilir.”

DİŞ HEKİMİ KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN 

Nikotin bağımlılığının güçlü ve kaybolmasının zor olduğunu belirten Kökdemir, bunun tütün şirketlerinin niçin bu kadar ürünlerinin başarılı olduğunu gösterdiğini söylemiş oldu. “Sigarayı bırakmak yalnız ağız sağlığını tehdit eden riskleri elimine etmekle kalmayan, hem de sevdiğimiz insanlarla daha uzun ve sağlıklı bir yaşam yaşama şansını arttıran en etkili yoldur.” diyen Kökdemir, sigara içenlere şu tavsiyeleri verdi:

“Dişeti durumunuz ve ağız kanseri gelişip gelişmediğinden kesin olmak için düzenli diş hekimi denetimü yapmış oldurın.

Tertipli diş fırçalama, diş ipi, gargara ve dil temizleyicisi kullanımının yanında diş hekiminde profesyonel diş temizliği yaptırarak ağız hijyeninin süreklilığını sağlayın.

Ağız kanseri muayenesinin kendi kendinize nasıl yapılacağını öğrenin.

İnsanların diş fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra yaşadıkları ferahlık ve temizlik hissi, sigara içme isteğini baskılayabilir. Sigara içenler dişlerini günde 3 kere 3’er dakika fırçalasın. Ek olarak bu önlemler sizi ağız ve diş hastalıklarından da korur.”

İYİLEŞMEYEN YARALAR KANSER HABERCİSİ OLABİLİR

Kökdemir, ağız kanserine riski olabilecek durumları ise şu şekilde sıraladı: 

“Yüz, boyun veya ağız çevresinde iyileşmeyen yaralar.

Ağızdaki sık tekrarlayan kanamalar.

Yanak, damak, dil ve dil altındaki 2 hafta içinde kaybolmayan beyaz, kırmızı ya da koyu renk bölgeler.

Dudaklarda, dişetlerinde yahut ağızdaki diğer alanlarda şişkinlik veya çıkıntı.

Ağızdaki herhangi bir bölgede duyu kaybı, hissizlik veya ağrının farkına varmak.”

 Adıyaman tütünü ve Adıyaman tütüncüler derneği olarak herkesin sigarayı bırakmasını tavsiye ediyoruz.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 55 Bugün 196 Bu Ay : 196 Bu Yıl : 196 Toplam : 735991

toplist