Sigara tiryakileri dikkat Çocuklarınızı sigaradan uzak tutun adıyaman tütünü

        

Sigara tiryakileri dikkat! Çocuklarınızı sigaradan uzak tutun!

 

Pasif içiciler büyük risk altında, akciğer kanserinin yakalanmalarının en önemli sebebi bu. Sigara dumanının eylemsiz içiciler üzerinde etkilerinin büyük bulunduğunu söyleyen Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, vatandaşların sigara içilen ortamlardan uzak kalmaları konusunda uyardı.

Pasif içiciler büyük risk altında, akciğer kanserinin yakalanmalarının en önemli sebebi bu. Sigara dumanının eylemsiz içiciler üzerinde etkilerinin büyük bulunduğunu söyleyen  Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, yurttaşların sigara içilen ortamlardan uzak kalmaları konusunda uyardı.

Akciğer Kanseri Günü etniklikler kapsamında Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akciğer hücrelerinin normalin dışında çoğalarak içerde tümör oluşturmasına akciğer kanseri oluştuğunu dile getiren Dr. Akan, "Akciğer kanseri, 20. Yüzyılın adım atarında nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa bağlı olarak sıklığı giderek artmış ve dünyada en sık görülen kanser türü haline gelmiştir. Özellikle adam kanserleri arasında yüzde 25 ile ilk sırayı almakta şu demek oluyor ki her 4 kanserden biri akciğer kanseri olmaktadır." şeklinde konuştu.

Akciğer kanserinin nedenleri olarak hava kirliliği, radon gazı, asbest ve radyasyonu gösterebiliriz diyen Dr. Akan, "Hastalığın en önemli nedenini olarak sigara alışkanlığı oluşturuyor. Sigara ve öteki tütün mamulleri, Adıyaman tütünü,  akciğer kanserlerinin yüzde 90'ından sorumludur. Bu özelliği itibariyle de akciğer kanserleri, tüm kanser türleri içinde en çok önlenebilir olanıdır. Günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı, sigaraya başlama yaşı önemlidir. Sigaraya ne kadar erken yaşta başlanırsa, ne kadar uzun süre içilirse ve içilen sigara miktarı ne kadar fazlaysa risk o denli artmaktadır. Ek olarak pipo, puro, nargile şeklinde tütün ürünlerini içeren maddeler, light sigara kullananlar da benzer şekilde risk altındadır" dedi.

25 ile ilk sırayı almakta kısaca her 4 kanserden biri akciğer kanseri olmaktadır." şeklinde konuştu.

Akciğer kanserinin nedenleri olarak hava kirliliği, radon gazı, asbest ve radyasyonu gösterebiliriz diyen Dr. Akan, "Hastalığın en önemli nedenini olarak sigara alışkanlığı oluşturuyor. Sigara ve diğer tütün mamulleri, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ından sorumludur. Bu özelliği itibariyle de akciğer kanserleri, tüm kanser türleri arasında maksimum önlenebilir olanıdır. Günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı, sigaraya başlama yaşı önemlidir. Adıyaman tütünü  ve sigaraya ne kadar erken yaşta başlanırsa, ne kadar uzun süre içilirse ve içilen sigara miktarı ne kadar fazlaysa risk o denli artmaktadır. Ayrıca pipo, puro, nargile benzer biçimde tütün ürünlerini içeren maddeler, light sigara kullananlar da benzer şekilde risk altındadır" dedi.

Kendisi sigara içmediği biçimde sigara içilen ortamlarda duran ve sigara dumanına maruz kalan kişilere pasif içici dendiğini belirten Dr. Akan, "bilindiği gibi sigara sadece içeni değil, aynı ortamda bulunanı da öldürmektedir. Sekiz saat sigara dumanına maruz kalmak, günde beş sigara içmekle eşit sayılırken, eşi sigara içen kadınlarda da akciğer kanserinden ölüm iki üç kat artmaktadır. Sigara içmeyenlerde çevresel tütün dumanına ve Adıyaman tütünü maruz kalma akciğer kanserini yüzde 32 oranında arttırmaktadır" diye mevzuştu.

Yetişme çağındaki çocukların bulunmuş olduğu ortamlarda kesinlikle sigara içilmemeli icap ettiğini vurgulayan Dr. Akan, "Sigaranın çocukların sağlıklı gelişimini negatif etkisinde bırakır. Bununla birlikte anne-baba sigara konusunda kötü örnek teşkil etmemeleri gerekir. Sigara dumanına uzun süre maruz kalan çocuklarda; bronşit, zatüre, orta kulak iltihabı, astım, kronik solunum yolu hastalık belirtileri, tekrarlayıcı Yetişme çağındaki çocukların bulunduğu ortamlarda mutlaka sigara içilmemeli icap ettiğini vurgulayan Dr. Akan, "Sigaranın çocukların sağlıklı gelişimini negatif etkiler. Bununla birlikte anne-baba sigara mevzusunda kötü örnek teşkil etmemeleri gerekir. Sigara dumanına uzun süre maruz kalan çocuklarda; bronşit, zatüre, orta kulak iltihabı, astım, kronik solunum yolu hastalık belirtileri, tekrarlayıcı öksürük, hırıltı, balgam, büyüme geriliği, idrak etme ve davranış bozukluğu, kan kanseri ile lenf bezi kanseri hastalıkları görülebilir. Ek olarak çocukluk yaşlarında sigaraya başlamış olan bir kişide akciğer kanseri riski genç yaşlara kadar iner. Bu nedenle aileler çocuklarına sigaranın zararları hakkında bilgilendirme yaparak, ilerleyen yıllarda başlarına sigara içtikleri için gelebilecek kötü şeyleri anlatmalıdırlar."

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 84 Bugün 441 Bu Ay : 3850 Bu Yıl : 3850 Toplam : 732971

toplist