Sigara tüketiminin düşüşe geçmesi ümit verici adıyaman tütünü

        ZONGULDAK (AA) - FERDİ AKILLI - Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, Ulusal Tütün Kontrol Programı'nın kapsamının genişletildiği son yıllarda sigara tüketiminin düşüşe geçmesinin ümit verici olduğunu ifade etti.
Akdur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişmiş ülkelerde sigara kullanım oranları azalmasına karşın, bilhassa sigaray ile ilgili ölümlerin yüzde 70'inin gelişmekte olan ülkelerde artış gösterdiğini anlattı.
Gelişmiş ülkelerde kampanyalar, yasal düzenlemeler ve eğitim gibi önlemlerin sigara tüketimini azalttığına dikkati çeken Akdur, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Sigara karşıtı uygulamalara bağlı olarak gelişmiş ülkelerde kullanma sıklığı hızla azalıyor. Dünyadaki toplam tüketim artmaya devam ediyor. Bu artış gelişmekte olan ülkelerdeki tüketimin daha büyük hızla artmaya devam etmesiy ile ilgilidir. Bunun sebebi, dünyanın en basit ve karlı sektörlerinden tütün endüstrisinin bu ülkelerde saldırgan ve kural tanımaz pazarlama yöntemleri programlarıdır. Gelişmekte olan ülkelerin de bir an önce Türkiye 'dekine benzer  'Ulusal Tütün Kontrol Programı' başlatmaları yerinde olacaktır. Her şeye rağmen gelişmiş ülkelerin çok uluslu şirketleri gün geçtikçe daha modern ve ekonomik yöntemlerle sigara üretimine devam etmektedir.
Türkiye'nin bu bağlamda cazip ülkelerden birisi olması, uluslararası şirketlerin ilgisini çekmektedir. Faaliyet gösteren çoğu yabancı sigara şirketinin varlığı bunun en açık göstergesidir."
 - "Kadınlar, daha önemli risk grubu haline gelmektedir"
"Ülkemizde, Ulusal Program'ın kapsamının genişletildiği son yıllarda sigara tüketim sıklığındaki artışın yavaşlaması ve hatta düşüşe geçmesi, gelecek için ümit vermektedir" diyen Akdur, ebeveynlerin tutumunun kötü alışkanlıklar edinilmesinde belirleyici rol oynadığını vurguladı.
Akdur, gençleri kötü alışkanlıklardan güvenliğini sağlamak için düzenlenecek faaliyetlere aile bireylerinin de dahil edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şu bilgiyi paylaştı:
"Özellikle yatılı okullarda ebeveynlerin yerini tutan öğretmen ve okul personeli eğitim uygulamalarına dahil edilmeli. Görsel ve yazılı medyada sigara kullanmada model olabilecek özendirmelere yer verilmemeli. Örnek alınan toplum önderlerinin özendirici tarzda toplum önünde sigara kullanmaları önlenmelidir. Anne-babalar, otoriter-ilgisiz, sevgilerini şarta bağlayıcı, çocuklarına boyun eğici tutumlarıyla yatkınlaştırıcı olabilecekleri gibi, davranışlarında tutarlı, sevecen, kabul edici, çocukların kanaatlerine dşayet veren tutumlarıyla da sigara kullanımının başlanmamasında ve bırakılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir."
 
Ulusal Tütün Kontrol Programı ve bağlı eylem planlarının uygulanmasında öncelikli risk gruplarının belirlenmesi ve sosyo-kültürel boyutun göz önünde bulundurulmasının aktivite açısından önem taşıdığını anlatan Akdur, gençler ve bilhassa kız çocuklarının öncelikli ya da önemli risk gruplarının başında geldiğini ifade etti.
Akdur, sözlerini şu şekilde tamamladı:
"Zamanın ilerlemesiyle tarihtekinin aksine erkeklere göre kadınlar, daha önemli risk grubu haline gelmektedir. Bunların bulunduğu sosyal ortamlar olan okullar, ulusal tütün kontrol uygulamaları açısından önemli mekanlardır. Ulusal Tütün Kontrol Programı'nda hedef gruplar belirlenirken, ekonomik düzeyi ve mesleki statüsü düşük, bekar veya eşinden ayrılmış, parçalanmış veya huzursuz aile ortamında yaşayanlar, sosyal yaşamından memnuniyeti düşük olanlar, kültür ya da dinlerinde yasaklama/ayıplama olmayanlar ilk önce ele alınmalı.
Bu gruplara daha büyük özen gösterilmelidir. Aynı biçimde hapishanedekiler veya suç eğilimi olanlar gibi özel risk grupları da unutulmamalıdır."

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 17 Bugün 157 Bu Ay : 157 Bu Yıl : 157 Toplam : 735952

toplist