Sigara ve Diş sağlığı adıyaman tütünü

        

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Pek çok kanser türüne davetiye çıkaran sigara; diş eti hastalıklarından diş yitirilmesine kadar biroldukça rahatsızlığa neden oluyor

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın, sigara mevzusundaki hassasiyeti her insanın malumu. Sigarayla savaş mevzusunda alınan kararlar ve çıkan kanunlarda kendisinin çok büyük etkisi var. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sigarayı bırakan kişilerle buluşan Sayın Cumhurbaşkanımız, bu mevzuda gene çok güzel mesajlar verdi. Devlet başkanımızın, sigaraya açtığı savaş ve cemiyet sağlığına verdiği örutubet bir kere daha gündeme ulaşınca; bu haftaki yazımı, sigaranın ağız ve diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine ayırdım. Sigara paketlerinin üzerinde bulunan ihtarları görmüşsünüzdür: 'Sigarayı derhal bırakmak sağlığınızı tehdit eden faktörleri yüksek oranda azaltır.' Sigara ile ilişkilendirilen hastalıklardan hangisi aklınıza geliyor? Yüksek mümkünlıkla akciğer kanseri, belki amfizem... Diş eti hastalıklarının yüzde 50'sinin sigara yüzünden gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Kronik diş eti hastalıkları dişlerinizi tamamen kaybetmenize yol açabilir. Araştırmalar; tütün kullanımının diş eti hastalıklarının gelişiminde en büyük faktörlerden biri olabileceğini gösteriyor. Diş eti hastalığı, bakteriyel bir enfeksiyondur. Dişlerinizi çenenize tutturan yumuşak doku ve kemiği yok eden bir hastalıktır. Bakteriler, dişlerinizin kenarındaki boşluklarda yer edinen dental plaklara yerleşip gelişir. Böylece, vücudunuz dental plaklara karşı tepki gösterip bu yumuşak doku ve kemiklerin çökmesine sebep olur. 

DİŞ TAŞI OLUŞUMU ARTAR 
Hastalığın erken dönemlerinde, dişlerinizi fırçalarken ya da iple temizlerken kanadığını fark edebilirsiniz. Enfeksiyon kötüleştikçe, diş etleriniz çökmeye adım atar. Dişlerinizden geriye doğru çekilir ve boşluklar meydana gelir. Ağzınızdaki destekleyici yapılar çöktükçe diş etiniz ve dişleriniz arasındaki boşluk derinleşir. Sonucunda dişleriniz gevşer, ağrı ve acı çekmeye başlarsınız. Hatta dişleriniz tamamen düşebilir. Araştırmalar; sigara içenlerin içmeyenlerden daha fazla diş taşı (tartar) sahibi bulunduğunu gösteriyor. Tütün ürünleri kullanmak diş eti hastalığının daha hızlı fenaleşmesine sebep olabilir. Sigara içenler, içmeyenlere bakılırsa diş ve diş etleri içinde daha derin boşluklara sahiptir ve daha şiddetli kemik kayıplarına maruz bırakılırlar. Araştırmalar; sigara içenlerin, içmeyenlere bakılırsa üç ile altı kat daha çok risk altında bulunduğunu belirtiyor. Sigara içenler ve sigarayı bırakmış olanlar ile hiç sigara içmeyenler içinde bulunan şiddetli kemik kaybı oranı beş kat daha fazla. Sigara içmek yalnız diş eti hastalığı riskinizi artırmaz, tedavi sürecini de zorlaştırır. Bunun sebebi sigara içmenin ağzınızın kendisini onarmasına engel olmasıdır. Cerrahi olmayan diş eti tedavilerini inceleyen çalışmalarda, sigara içenler içmeyenlerden çok daha az iyileşme gösterdiği ortaya çıktı. Sigara içenler bununla birlikte ağız cerrahisi ile tedaviye de yanıt vermekte yetersiz kalıyor. 

TÜTÜN KAN AKIŞINA ENGEL OLUR 
Diş kronu ve köprüleri ilk yerleştirildiğinde harika durur. Fakat sigara kullananlar bu görüntüyü zamanla kaybeder. Porselen lamina gibi popüler kozmetik uygulamalar sigara kullanan şahıslarda uzun süre süresince sağlamlığını ve güzelliğini koruyamaz. Göründüğü benzer biçimde sigara içmek; hastalıklara karşı koyan ve iyileşmeyi sağlayan temel işlevleri engelliyor. Araştırmaların neticelarına gore; tütünün içerisinde bulunan kimyasalların diş etine giden kanın akışına müdahele ettiği düşünülüyor. Diş eti hastalığına katkıda bulunan tek şey sigara içmek değil. Tüm tütün ürünleri, diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Pipo, dumansız tütün, Adıyaman tütünü ve puro bunlara dahil. Nikotin sakızı gibi dumansız ürünlerin; ağız kanseri, diş eti hastalığı yada diş kaybına yol açtığı belirtiliyor. Temple Üniversitesi'nde meydana getirilen bir araştırmanın sonuçlarına nazaran; sigara veya pipo içmiş ve sonradan bırakmış kullananların yüzde 18'inde diş eti hastalığı gözlemlenmiş. Bu oranın sigara içmeyenlere oranla üç kat fazla olduğu saptanmış. Bu çalışma 2000 yılında gösterilen Periodontoloji Jurnal dergisinde yer almıştı. Sigara kullanımı ve ağız sağlığı ile ilgili tek iyi haber, sıhhat Bakanlığı'nın ihtarları. Sigarayı derhal bırakmak sağlığınızı tehdit eden faktörleri yüksek oranda azaltır. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya bakılırsa 11 yıl önce sigara kullanmayı bırakan insanların diş hastalığı oranı, hiç sigara kullanmamış kişilerle aynı. Kullanım oranını azaltmak bile yardımcı olmakta. Bu mevzu ile ilgili bir çalışma, günde 1.5 paket sigara içenlerin hastalık riskinin içmeyenlere göre altı kat fazlaolduğunu ama günde yarım paket sigara içenlerin üç kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. Diş sağlığı merkezlerinin sigara bırakma yardımı mevzusunda iyi bölgeler bulunduğunu düşünüyorum. 

AĞIZ KANSERİNE YAKALANABİLİRSİNİZ
Tütünün , sağlığınıza olan en büyük tehlikesi, ağız kanseriyle olan bağlantısı olabilir. Amerikan Kanser Araştırmaları Topluluğu'na nazaran: n Ağız kanseri ve bazı türlerde gırtlak kanseri olan kişilerin yüzde 90'ı sigara kullanmakta. Bu kanserlerin vücutta belirme riski bu ürünleri kullanım sıklığına bakılırsa artmakta. N Sigara içenler, içmeyenlerden altı kat daha çok risk altında. N Kanser tedavisinden sonrasında sigara kullanmaya geçindiren hastaların yüzde 37'sinde kanserin tekrarladığı ve ikincil ağız, boğaz ve gırtlak kanseri oluştuğu belirtiliyor. N Sigara, puro ve pipolardan tütün ürünleri içmek ağızda yahut ağzın hemen yutağında bulunan boğaz kısmında kansere sebep olabilir. Aynı zamanda gırtlak, yemek borusu, böbrek, idrar kesesi ve birkaç başka organ kanserine de sebep olabilir. Pipo içmek hem de piponun değdiği yerlerde dudak kanserine de sebep olabilir. N Nikotin sakızı gibi dumansız tütün ürünlerinin, Adıyaman tütünü; yanak, diş eti ve iç dudak kanserlerine niçin olduğu düşünülüyor. Dumansız tütün, kanser riskini 50 kat artırıyor. 

TÜTÜN, İMPLANTLARA ZARAR VEREBİLİR
Dental implantlar, kaybedilen dişlerin yerini tutar. Sadece, sigara kullananlar bilmeli ki; bu prosedürün başarısız olma olasılığı vardır. Araştırmalar; implant bozukluklarının sigara içen kişilerde daha çok görüldüğünü ortaya çıkarıyor. Dental implant yapmış oldurmayı düşünenler, bu riski göz önünde bulundurmalılar. Implant yapmış oldurmadan önce sigarayı bırakmak çok önemli. Sigara bırakma konusunda danışmanlık ve yardım almanızı öneririm. 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 136 Bugün 494 Bu Ay : 3903 Bu Yıl : 3903 Toplam : 733024

toplist