Sigaraya Karşı Daha Sert Yasaklar adıyaman tütünü

        

Sigara ve öteki tütün ürünlerine yönelik mücadelenin önemli isimlerinden olan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli kurul Başkanı Dr. Mustafa Aydın, sigaraya karşı daha sert yasakların olması gerektiğini vurguladı.

Sigara ve öteki tütün ürünlerine yönelik mücadelenin önemli isimlerinden olan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli kurul Başkanı Dr. Mustafa Aydın, sigaraya karşı daha sert yasakların olması icap ettiğini vurguladı.
Kapalı mekanlarda sigara yasağının ardından, Türkiye camiasının yüzde 95’ini sigaradan uzaklaştırmayı hedefleyen sıhhat Bakanlığı, sigara ile mücadelede yeni adımlara hazırlanıyor. Sıhhat Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigara yasağının kapsamının genişlemesini öngören yeni sıhhat paketinin TBMM’ye sevk edildiğini açıkladı.
"SİGARA YASAĞININ KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ’’
Sigarayla mücadele amacıyla kurulan ilk sivil cemiyet kuruluşu olan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin kurucusu ve başkanı Dr. Mustafa Aydın konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. 2014-2018 devri "Ulusal Tütün denetim Programı" içinde sigara tüketen yurttaşların minimum yüzde 50’sinin sigarayı bırakmasının sağlanması hedefi bulunmuş olduğunu belirten Dr. Mustafa Aydın, “Sigara yasağına ilişkin kanunun uygulanmasında zaman vakit suistimaller yaşansa da kapsamın genişletilmesi kıymetli bir adım. Her insanın sağlıklı bir Türkiye için siyaset üstü bir yaklaşım sergilemesi ve her adımına destek vermesi gerekir” dedi. ABD ve Kanada’yı “dünyada en sıkı ve geniş çaplı sigara yasağının uygulandığı bölgeler” diye örnek gösteren Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’deki uygulamanın genişletilmesinin sigaraya karşı açılmış savaşın önemli zaferlerden biri olacağının altını çizdi.
‘’GETİRİLEN YASAKLARI hepimiz AMASIZ DESTEKLEMELİ’’
Dr. Aydın konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
"Ülkemizde tütün ve tütün ürünlerine ayrıca Adıyaman tütünü yönelik başlatılan bir savaş var. Bu cenkta mevzi kaybetmeden ilerliyoruz. Türkiye’nin yarınlarına yönelik çok kıymetli, sağlıklı bir gelecek için çok kutsal bir savaş veriliyor. Siyaset üstü bir yaklaşımla her insanın, her kesimin destek vermesi insanlığın gereğidir, bize emanet çocuklarımıza, gençlerimize borcumuzdur. Sigara, yani kati ölüm soluyanların içmeyenlere karşı sorumlu ve de anlayışlı olması ihtiyaç duyulan bir durumla karşı karşıyayız. Daha temiz bir hava soluyabilmemiz için yasağın kapsamı amasız şekilde desteklenmelidir.’’
KANADA, DÜNYADA SİGARA İÇME ORANI EN DÜŞÜK ÜLKELER ARASINDA
Sigara yasakları konusunda yurtdışından da örnekler veren Dr. Mustafa Aydın, ‘’Bakın Fransa, 2003 senesinde, umuma açık alanlarda sigara tüketimini düşürmek için sigara tutarlarını yüzde 20 arttırdı. Avustralya’da plajlarda sigara içilmesi yasak. Kanada’da 2002 yılında meydana getirilen devlet istatistik araştırmasına bakılırsa, 15 yaşın üzerinde sigara içenlerin oranı yüzde 21. Bu sayıyla Kanada toplumu, dünyada sigara içme oranı en düşük toplumlar arasında. Cemiyet sağlığı uzmanlarına nazaran bunun sebebi, ülkede uygulanan sert sigara içme yasağı. Ülkede satılan sigara paketlerinin üstünde, sigaradan zarar görmüş iç organların fotoğrafları yer ediniyor. ABD’de biroldukça eyalette parklarda, kamu binalarının hemen önünde sigara içemezsiniz’’ diye mevzuştu.
‘’DENETİMLER ARTTIRILMALI, CAYDIRICI CEZALAR UYGULANMALI’’
Türkiye’de halen mevcut sigara yasaklarına ilişkin kanunun halk tabiri ile delindiği ve istismar edilmiş olduğu biroldukça bölümü olduğunu dile getiren Dr. Aydın, ‘’Denetimler daha da sıklaştırılmalı ve caydırıcı cezalar uygulanmalı. 2014-2018 dönemi "Ulusal Tütün kontrol Programı" içinde sigara tüketen vatandaşların ve Adıyaman tütünü en az yüzde 50’sinin sigarayı bırakmasının sağlanması amaçlanıyor. Bu oran, sıhhat çalışanları, din adamları, emniyet ve yargı mensupları, öğretmenlerde ise yüzde 60 olarak belirlendi. Hedef için el ele vermeliyiz. Çocuk parklarında sigara içimine, okul önleri ile çevrelerinde sigara satışına ilişkin çok sert adımlar atılmalı, uygulamalar gerçekleştirilmelidir’’ ifadelerinde bulunmuş oldu.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 114 Bugün 2528 Bu Ay : 3389 Bu Yıl : 3389 Toplam : 741271

toplist