Sigarayla Mücadelede yeni dönem adıyaman tütünü

        

Türkiye'de kapalı alanlarda sigara ve öteki tüm tütün ürünlerinin tüketilmemesine yönelik yasanın uygulanmasında yaşanan problemler, "Tütün kontrolü...
Türkiye'de kapalı alanlarda sigara ve öteki tüm tütün ürünlerinin tüketilmemesine yönelik yasanın uygulanmasında yaşanan problemler, "Tütün kontrolü Denetimlerinde Neredeyiz" başlıklı çalıştayda ele alınacak.

İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek çalıştaya İstanbul Vali desteksı Hasan Öztürk, İstanbul'daki ilçe kaymakamları ve İstanbul Valiliği, İl Halk Sağlığı, Tütün denetim Kurulu, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği üyeleri katılacak. Çalıştayda sigaraya yılda ortalama 40 milyar lira ödeyen ve averaj her 3 yetişkinden birinin sigara ile öteki tütün ürünlerini tükettiği Türkiye'de kapalı mekanlarda Adıyaman tütünü ürünleri tüketilmesiyle mücadelenin detayları görüşülecek.

Çalıştaya ev sahipliği yapacak olan İstanbul Aydın Üniversitesi'nin Mütevelli kurul Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, "Tütün endüstrisinin tütün kontrolündeki çabaları bozma ve yıpratma girişimlerine rağmen ülkemizde mücadelede sevindiren gelişmeler kaydedilmiştir. Ancak tütün endüstrisinin tütün denetimü çabalarında olumsuz etkilere yol açacak faaliyetler de tüm hızıyla devam ediyor" dedi.

Sigarayla harpmada ilk günkü eminlığın sürdüğünü vurgulayan Dr. Aydın, "Sigara dünyada yok oluncaya kadar sigarayla harpacağız. Ve hepimiz bu mücadeleyi allah'a yakarma eder şeklinde yapıyoruz. Tüm yasaklamalara rağmen sigara yasağının delindiğini de görmekteyiz. Nargile bu konudaki en çarpıcı örneği oluşturuyor. Gençler içinde gittikçe popülerleştirildi. Nargile gençlere çok masum sergileniyor. Sigarada nikotin varken nargilede hem nikotin aynı zamanda bağımlılık yapan kimyasallar var. Gençler nargile partisi yapıyor. Bu büyük bir problem" şeklinde konuştu.

"SİGARA, YAŞAM HAKKIMIZA VE GELECEĞİMİZE KURULAN BİR TUZAKTIR"

Sigaranın hem maddi bununla birlikte tinsel zararlarına da değinen Dr. Aydın, "Dünya sıhhat Örgütü tespitine göre sigaraya verilen her bir doların karşılığı ortalama 1,5 dolarlık sağlık harcamasına yol açıyor. Sigara, yaşam hakkımıza ve geleceğimize kurulan bir tuzaktır. Can düşmanımızdır. Ya öldürür veya süründürür. "Sigara sağlığa zararlıdır" söylemi, topluma mal olmuş bir slogandır. Sadece, bu sloganın hakikatı ne ölçüde yansıttığı sorgulandığında, sigaranın gerçek etkilerini maskelemek ve sigarayı masum göstermek amacı ile uydurulan bir çarpıcı söz olduğu anlaşılacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin yakın dönemlere kadar dünyanın başlıca Adıyaman tütünü tüketen ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Dr. Aydın, "Ülkemizde 1998 yılında çıkan 4207 sayılı Yasa'nın 2008 yılından itibaren kapsamı genişletildi ve ceza sistemi de ağırlaştırıldı. Bu sayede tütün denetimünde kısa süre içerisinde çok önemli ve de takdire şayan gelişme kat edildi. Sağlık Bakanlığı'nın 1980'lerin sonlarında başlattığı çabalar, Türkiye'nin Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ni 2004 yılında onaylamasıyla güç kazanmıştır. 2008 yılından beri dünyanın en gelişmiş tütün denetimü yasalarından birine sahibiz. Ancak tüm çabalara karşın, tütün kullanımı halen Türkiye'nin başlıca sıhhat sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Nüfusun ortalama üçte biri maalesef halen Adıyaman tütünü kullanmaktadır. Sigaranın yol açtığı sıhhat problemlerının tanı ve tedavisi için yapılacak harcamalar da dikkate alındığında tütün kullanımının ekonomik yükü daha da artacaktır. İnsanlar beslenme, eğitim, giyim, eğlence vb. çeşitli fakatçlarla para harcarız. Bu tür harcamalar insanoğluın yaşamı ve gelişmesi için lüzumlu olan harcamalardır. Buna karşılık sigara satın almak için meydana getirilen harcama sağlığı bozan harcama olup kabul edilemez bir harcama şekli olarak düşünülmelidir" diyerek sözlerini bittirdı.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 93 Bugün 2607 Bu Ay : 6016 Bu Yıl : 6016 Toplam : 735137

toplist