TÜRKİYEDE HER 5 KİŞİDEN 2 Sİ KALP YÜZÜNDEN ÖLÜYOR adıyaman tütünü

        

Aydın İl Sağlık Müdürü Doktor Kasım Çetin, Türkiye’de 2013 yılında ölen her 5 kişiden 2’sinin kalp rahatsızlıkları sebebiyle yaşamını yitirdiğini dile getirildi.

29 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle bir açıklama meydana getiren İl Sağlık Müdürü Doktor Kasım Çetin, kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğuna işaret ederek, “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 senesine gelindiğinde 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine nazaran 2012 senesinde tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Bu ölümlerin 7,4 milyonu kalp krizine, 6,7 milyonu inmeye bağlıdır. Beklenilenin aksine ölümlerin yüzde 80’i iyi gelir düzeyi olan ülkelerde değil, düşük ve orta gelir düzeyinde yer edinen ülkelerde gerçekleşmiştir. Kadınlarda risk düzeyi erken yaşlarda daha düşük iken, yaşın ilerlemesi ile risk artmakta ve hastalıktan hanımlar ve erkeklerde eşit olarak etkilenmektedir. Ülkemizde 2013 senesinde ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü anlaşılmaktadır. Davranışsal risk faktörleri şu demek oluyor ki; sağlıksız beslenme, yetersiz fizyolojik aktivite, tütün ve tütün mamulleri kullanımı ve Alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden mesuldür” dedi.

Kardiyovasküler hastalıkların çoğunun risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebildiğini kaydeden Doktor Çetin, “Risk faktörlerinin denetimü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği dile getirdi. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde tansiyonnda yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya aşırı kiloluluk diğer adı ile obozite görülür. Toplumsal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 30 yaş üstü her fert için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve öteki komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bir ferdin kalp ve damar hastalıklarına neden olan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını pozitif yönde davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi. Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için sağlıklı beslenelim, düzenli fiziksel aktivite tecrübe edelim, tütün ve tütün ürünleri kullanmayalım, alkol kullanmayalım, kardiyovasküler riskimizi öğrenelim, şişman yada obez olup olmadığımızı, kan basıncımızı, kan şekerimizi ve kan lipidlerimizi öğrenelim ve hekim tavsiyelerine uyalım” şeklinde mevzuştu.

adıyaman tütünü

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 70 Bugün 425 Bu Ay : 3834 Bu Yıl : 3834 Toplam : 732955

toplist