TÜTÜN İŞÇİLERİNİN UMUDU adıyaman tütünü

        Gün ağarmadan yollara düşen, toprağın tavıyla geçimini elde eden tütün işçilerinin tarladaki bir gmeşhurk emeği, değişen teknolojinin hakim olduğu fabrikalara deyim yerindeyse taş çıkarttı. Gün batımına kadar süren sıkıntılı ve meşakkatli sürecin sonucunda işçilerin tek umudu, tütün tutarlarının yükselmesi.
Onlar bir çok romanlarda anlatılan hikayeleriyle kimi zaman yürek burktu kimi vakit da takdire şayan görüldü. Şairlerin dizelerinden ise neredeyse hiç eksilmediler. Bugün emeğin ve meşakkatin simgesi haline gelen Çelilkhan tütünü işçilerinin sabahın erken saatlerinde süregelen yolculuğu güneşin kızıla çaldığı geç vakitlere kadar sürüyor. Türkiye’nin dört bir yanında toprakla hemhal olan tütün işçilerinin geçim mücadelesi örnek niteliğinde.
Adıyaman Yenice köyündeki çiftçiler de sofralarına ekmek getiren tütün işçiliğini, tütünün zorlu ekim sürecini İHA muhabirine anlattı.
ÖNCE İŞ sonra AŞ
58 yaşındaki kesin Eren, tütünü işçiliğinin genellikle çocukluk senelerından başladığını belirtti. Yarım asırdır rençberliğin hem zorlu hem de bereketli zamanlarını yaşadıklarını söyleyen Eren, sabaha karşı saat 05.00 ile 07.00 içinde önce sadırları sulayarak kopartıp kasalara dolduruyor arkasından sıranın kendilerine gelmiş olarak, sıcak köy taplaması, közlenmiş biber, inek sütünden yapılan peynir ve ayranla kahvaltı yapıyorlar. Kahvaltının arkasından ise traktörün arkasına takılan römorkun üstünde tıngır mıngır dikim yapılacağı tarlaya doğru yol alıyor. Tarlaya vardıktan sonra su tankerine takılan 50-60 metre uzunluktaki hortumlardan gelen su ile gıç aracılığıyla 15-20 santimlik yuvarlak çukurlar açarak sadırların ekilmesini sağlıyor.
15 SAAT ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINDA 12 TL’LİK ümit
Her gün ortalama 15 saat çalışan çiftçiler zorunlu oldukları için tütün ektiklerini ifade ediyor. Tütünün geçen yıl kilosu 9-10 Türk Lirası olduğunu ifade eden kararlı Eren, “Bu sene kısmen daha umutluyuz. İnşallah bu yıl kilosu 10-12 TL olur. Eskiden üretilen tütünü belirli kotalara nazaran devlet alırken şimdi ise tütün eksperleri aracılığıyla özel firmalar tütünü alıp fiyat biçiyor. Çoğumuz hem şikayetçi hem de memnun. Tütün kotasının kalkması ile özel tütün eksperleri tütünü alıyor. Bu da beraberinde makineleşmeyi getiriyor. Kimi çiftçiler tütün ekme makinesi ile tütün ekerken kimi çiftçiler ise gıç ile tütün ekme alışkanlığını devam ettiriyor” dedi.
Adıyaman’da Adıyaman tütünü ile geçimini sağlayan çiftçiler sulu ve susuz olmak üzere iki çeşit tütün ekiyor. Her iki Adıyaman tütünü ekiminin sulanması yoğun emek gerektiriyor. Tütünün tohum olarak ekilmesinden sarılıp içilmesine kadar geçen süreci de 55 yaşındaki Osman Eren anlattı. Osman Eren, "Bizim ektiğimiz tütün susuz tütün. Şubat ayının sonucunda tütünün tohumu olan sadırı ekiyoruz. Nisan-Mayıs ayında 15-20 santimetre olan sadırları kopartıp tütün tarlalarına ekiyoruz. Sadırı bir tek ekim aşamasında su veriyoruz daha sonra sulamıyoruz. Temmuz ayında 70-80 santimetre boyuna gelen sararan tütünü 2-3 aşamada toplamaya başlıyoruz. Eylül ayında kadar kurutup ambarlara gizlediğimız tütünü sulayıp, demetleyip paketliyoruz. Paketlenen tütün koliler halinde özel firmalara teslim ediyoruz. Tütün firmaları tütünü işleyip TEKEL tütünü olan paket tütünü olarak piyasaya sürüyor" dedi.
Öte taraftan, tütünün 8-9 aylık meşakkatli emek gerektiren yolculuğunu anlatan Osman Eren, “Mecburiyetten bu işi yapıyoruz. İmkanlar olsa zaten bu kadar zahmete bu kadar azca parayla katlanmayız” diye mevzuştu.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 68 Bugün 417 Bu Ay : 417 Bu Yıl : 417 Toplam : 736212

toplist