TÜTÜN ÜRETİMİNDE DE KAYIP VAR adıyaman tütünü

tütün üreticisi olan Mustafa Yeldan da bu yıl geçmiş yıllara bakılırsa tütünde kayıp yaşanmış olduğunı söylemiş oldu. Yağızların uzun sürmesi ile beraber tütünün hızlı büyüme yaşadığını aktaran Yeldan, “Geçmiş yıllarda minimum 4-5 kırım yapardık. Şimdi üç kırımda tütünü bitirdik. Hızlı büyümeseydi eylül ayına kadar en az bir iki kırım daha yapardık.” diyerek rekoltede yitik yaşadıklarını belirtti. Tütün üreticisinin de zor durumda bulunduğunu belirten Yeldan, “biz ailecek çalışarak birkaç kuruş alabiliyoruz. Şayet tütün kırma ve dizme işini yevmiyecilere yaptırsak elimize bir şey geçmez.” dedi. Yeldan, bu yıl tutarların hala belli olmadığını anlatarak, “Geçmiş yıllarda tüccar üretimi artırmak için çiftçiye avans dağıtır ve tütünü kaç liradan alacağını belirlerdi. Bu yıl avans verilmediği benzer biçimde fiyatlarda da bir belirsizlik var.” diyerek fiyat artışı beklediklerini ifade etti.

Adıyamanda bu sene özellikle sıcak devam eden havalardan ve ağustosun son haftası yağan doludan dolayı Adıyaman tütünü için büyük bir hasar meydana getirdi. Özellikle adıyamanın çelikhan ilçesinde etkili olan dolu yağısı çelikhan tütününe büyük zarar verdi. Tütün üreticilerinin sorunlarının devam ettiğini mevsimsel koşullara bağlı olarak bazı yıllar kayıplar yaşanabileceği belirtildi.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 106 Bugün 457 Bu Ay : 457 Bu Yıl : 457 Toplam : 736252

toplist