Türk tütünü markalaşma hücumunda adıyaman tütünü

  Türkiye’ye 2014 yılında 1 milyar 75 milyon dolar döviz girdisi sağlayan, 60 bin üreticinin geçim kaynağı olan geleneksel ihraç ürünlerinden tütünde sürdürülebilirlik ve rekabette güçlü olmak için yeni bir proje hayata geçiriliyor.

Türkiye’ye 2014 yılında 1 milyar 75 milyon dolar döviz girdisi elde eden, 60 bin üreticinin geçim kaynağı olan geleneksel ihraç ürünlerinden tütünde sürdürülebilirlik ve rekabette güçlü olmak için yeni bir proje hayata geçiriliyor. Ege Tütün İhracatçıları Birliği tarafınca geçen temmuz ayında uygulamaya koyulan projeyle Türk tütününün üretiminde yabancı maddeden ve ilaç kalıntısından arındırılmasının hedeflendiğini kaydedildi. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, müşteriye itimat veren üretimi ve ihracatı hedeflediklerini söyledi.

Proje kapsamında tütün üreticisinin eğitimi için Ege, Samsun, Basma ve Adıyaman üretim bölgelerinde, tütün firmalarının üst düzey yöneticileri vasıtasıyla 46 alım noktasında, 51 grup toplantısıyla ihracatçı firmaların 3 bin 500 yöresinde köy temsilcisine eğitim verildi. Sektörde çalışan tütün eksperleri vasıtasıyla 60 bin civarında üreticiye birebir ulaştıklarını aktaran Özgener, “Tütün sektöründe üretici ve ihracatçı etle tırnak benzer biçimde. Türk tütünü, üretici tarafınca ilaç kalıntısız ve yabancı maddeden arındırılmış bir şekilde üretildiğinde, ihracatçı da bu ürünü değerinde satacak. Hem üretici, hem de ihracatçının kazandığı bir modeli hayata geçirmiş olacağız.” diye mevzuştu.

‘ÜRETİCİ VE TEKNİK ELEMANLARA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR’

Projenin çıktılarını değerlendirmek amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri konuşma salonunda sektör yöneticileri ve teknik elamanlarıyla değerlendirme toplantısında biraraya geldiklerini anlatan Özgener, şöyle devam etti: “Türk tütününün markalaştırılması için yapılan çalışmaların başarılı bir şekilde sürdürülmesi mevzusunda görüş birliğine vardık. Türk tütüncülük sektörünün, koyduğu hedefe ulaşması için başta tütün üreticileri ve teknik elemanlara çok büyük görevler düşüyor. Türk tütüncülüğünün ortaya koyulan hedeflere yetişmesinın yolu, üretimde sürdürülebilirliği güvence altına almaktan geçiyor. Bu sayede rekabet masasında rakip ülkelere bakılırsa avantaj sağlayacağız.”

İHRACAT 1 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye’nin tütün üretimi, 2014 yılında 88 bin ton seviyesindeyken 2015 senesinde 62 bin ton yöreında bekleniyor. Tütün ihracatı ise 2013 yılına nazaran yüzde 19 artışla 906 milyon dolardan 1 milyar 75 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin tütün ihracatı, tarihinde ilk kez 1 milyar dolar barajını aşmış oldu. Tütün ürünleri ihracatında en büyük hisseı, 517 milyon dolarla yaprak tütün aldı.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 92 Bugün 1043 Bu Ay : 1043 Bu Yıl : 1043 Toplam : 726782

toplist