Türkiyede Kanser AB Ülkeleri ve ABD'nin peşinde adıyaman tütünü

        

Türkiye'de Kanser AB Ülkeleri ve ABD'nin peşinde

Kanser hastalığı her ne kadar ülkemizde çok da gaslıkse ülke istatistiklerine bakıldığı vakit Türkiye, kanser görülme hızında AB ülkeleri ile ABD'nin gerisinden bulunuyor.

Bu haber 2015-10-08 10:01:56 eklenmiş ve 27 kere görüntülenmiştir.

 Sağlık Bakanlığı'nın son kanser istatistikleri ile Uluslararası Kanser Ajansı (IARC) verileri karşılaştırıldığında, Türkiye'de kanser görülme hızının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD'nin peşinde olduğu belirlendi.

Türkiye'nin son kanser istatistik neticelerini açıklayan sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin, hastalığın Türkiye dâhil olmak üzere dünya genelinde ciddi bir sıhhat problemi bulunduğunu belirtti. Gültekin, bu alanda mücadelenin ülkelerin sıhhat stratejileri arasında önemli yer tuttuğunu söyledi. Gültekin, yapılan analizin son beş senenin kanser verileri ile kıyaslanarak elde edildiğini, Sağlıkta Dönüşüm Programı daha sonra yüksek teknolojik imkânların sunulduğu kanser tedavisinin yanında koruyucu önlemlere ve tarama programlarına ağırlık verildiğini dile getirdi. Gültekin, bu alanda daha kaliteli hizmet sunulabilmesi için güvenli veri tabanı oluşturulduğunu anımsattı.

 

HASTALARIN ÜÇTE İKİSİNİ ERKEKLER OLUŞTURUYOR Son kanser istatistiklerine göre, Türkiye'de bir yıl içinde ortalama 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirten Gültekin, yeni tanı konulmuş olan vakaların üçte ikisinin erkeklerde, üçte birinin kadınlarda görüldüğünü bildirdi. Gültekin, ″Türkiye'de kanser sıklığının, AB ülkeleri ve ABD şeklinde gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelere göre daha düşük olduğunun″ altını çizerek, ″Kanser hızımızda, geçmiş yıllarda görülen artışın yavaşladığı, özellikle tütün kullanımına bağlı kanserlerde erkeklerde kanser gelişim hızının düşüşe geçmiş olduğu saptandı″ dedi. IARC tarafından yayınlanan Globocan verileri ile Türkiye istatistiklerini karşılaştıran Gültekin, ″AB ülkelerinde bir yıl içinde her yüz bin erkekten 314'üne ve her yüz bin kadından 243'üne, ABD'de her yüz bin erkekten 342'sine ve her yüz bin hanımdan 297'sine kanser teşhisi konulurken, bu oran Türkiye'de, her yüz bin erkekten 250'sine ve her yüz bin kadından 171'ine kanser tanısı konulduğu şeklindedir″ diye mevzuştu. Gültekin, Türkiye'deki kanser hızının artış göstermemesinde, koruyucu uygulamalar, farkındalık yaratılması ve erken teşhis tarama programlarının başarısının bir gösterge olduğunun altını çizdi. Gültekin, bu verilerin gelecek yıllara ilişkin kanser sıklığının azalması açısından ümit verici olduğu değerlendirmesinde bulunmuş oldu. ERKEKLERDE AKCİĞER, KADINLARDA MEME KANSERİ BİRİNCİ SIRADA Gültekin, erkek ve kadınlarda en sık görülen kanser verilerine ilişkin de şunları söylemiş oldu: ″2008 yılında her yüz bin adamın 280'ine kanser teşhisi konulurken, bu rakam 2012 yılında 277 oldu. Kadınlarda ise 2008 yılında her yüz bin kadının 172'ine kanser teşhisi konulurken, bu sayı 2012 senesinde 188'e düştü. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostattır. Erkeklerde, her beş kanserden birisi akciğer kanseridir. Sadece tütünle alakalı kanserlerin tamamı dikkate alındığında, erkeklerde görülen kanserlerin halen üçte birinin tütün ve tütün ürünleri kullanımına bağlı olduğu tespit edilmiştir.″ kadınlarda da en sık meme kanserinin görüldüğünü belirten Gültekin, ″Meme kanseri her dört hanımdan birinde görülmektedir. Bir yıl içinde toplam 17 bin 630 hanıma meme kanseri teşhisi konulmuştur″ dedi. Gültekin, obeziteye bağlı kanserlerin de oranlar, erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğüne dikkati çekti.

Adıyaman Tütünü satıcıları olarak TÜTÜN KULLLANIMI HER ZAMAN SAĞLIĞINIZ İÇİN TEHLİKELİ VE KANSERE YOL AÇAR..

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 127 Bugün 485 Bu Ay : 3894 Bu Yıl : 3894 Toplam : 733015

toplist