Tütün Emekcileri adıyaman tütünü

        Onlar bir çok romanlarda anlatılan hikayeleriyle kimi süre yürek burktu kimi zaman da takdire şayan görüldü. Şairlerin dizelerinden ise nerede ise hiç eksilmediler. Bugün emeğin ve meşakkatin simgesi haline gelen tütün işçilerinin sabahın erken saatlerinde başlayan yolculuğu güneşin kızıla çaldığı geç vakitlere kadar sürüyor. Türkiye’nin dört bir yanında toprakla hemhal olan tütün işçilerinin geçim mücadelesi örnek durumunda. Adıyaman Yenice köyündeki çiftçiler de sofralarına ekmek getiren tütün işçiliğini, tütünün sıkıntılı ekim sürecini İHA muhabirine anlattı.
ÖNCE İŞ sonra AŞ
58 yaşındaki emin Eren, tütünü işçiliğinin genellikle çocukluk yıllarından başladığını belirtti. Yarım asırdır rençberliğin hem sıkıntılı bununla beraber verimli zamanlarını yaşadıklarını söyleyen Eren, sabaha karşı saat 05.00 ile 07.00 içinde önce sadırları sulayarak kopartıp kasalara dolduruyor ardından sıranın kendilerine gelerek, sıcak köy taplaması, közlenmiş biber, inek sütünden meydana getirilen peynir ve ayranla kahvaltı yapıyorlar. Kahvaltının peşinden ise traktörün arkasına takılan römorkun üstünde tıngır mıngır dikim yapılacağı tarlaya doğru yol alıyor. Tarlaya vardıktan sonra su tankerine takılan 50-60 metre uzunluktaki hortumlardan gelen su ile gıç aracılığıyla 15-20 santimlik yuvarlak çukurlar açarak sadırların ekilmesini sağlıyor.
15 SAAT ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINDA 12 TL’LİK umut
Her gün ortalama 15 saat çalışan çiftçiler zorunlu oldukları için Adıyaman tütünü ektiklerini ifade ediyor. Tütünün geçen sene kilosu 9-10 Türk Lirası olduğunu ifade eden kararlı Eren, “Bu yıl kısmen daha umutluyuz. İnşallah bu yıl kilosu 10-12 TL olur. Eskiden üretilen tütünü belirli kotalara nazaran devlet alırken şimdi ise tütün eksperleri vasıtasıyla özel firmalar tütünü alıp fiyat biçiyor. Çoğumuz hem şikayetçi aynı zamanda memnun. Adıyaman tütünü kotasının kalkması ile özel tütün eksperleri tütünü alıyor. Bu da bununla beraber makineleşmeyi getiriyor. Kimi çiftçiler tütün ekme makinesi ile tütün ekerken kimi çiftçiler ise gıç ile tütün ekme alışkanlığını devam ettiriyor” dedi.
Adıyaman'da tütün ile geçimini sağlayan çiftçiler sulu ve susuz olmak üzere iki çeşit tütün ekiyor. Her iki tütün ekiminin sulanması yoğun emek gerektiriyor. Tütünün tohum olarak ekilmesinden sarılıp içilmesine kadar geçen süreci de 55 yaşındaki Osman Eren anlattı.
Osman Eren, "Bizim ektiğimiz tütün susuz tütün. Şubat ayının nihayetinde tütünün tohumu olan sadırı ekiyoruz. Nisan-Mayıs ayında 15-20 santimetre olan sadırları kopartıp tütün tarlalarına ekiyoruz. Sadırı sadece ekim aşamasında su veriyoruz hemen sonra sulamıyoruz. Temmuz ayında 70-80 santimetre boyuna gelen sararan tütünü 2-3 aşamada toplamaya başlıyoruz. Eylül ayında kadar kurutup ambarlara gizlediğimız tütünü sulayıp, demetleyip paketliyoruz. Paketlenen tütün koliler halinde özel firmalara teslim ediyoruz. Çelikhan tütünü firmaları tütünü işleyip TEKEL tütünü olan paket tütünü olarak piyasaya sürüyor" dedi.
Öte taraftan, tütünün 8-9 aylık meşakkatli emek gerektiren yolculuğunu anlatan Osman Eren, “Mecburiyetten bu işi yapıyoruz. İmkanlar olsa zaten bu kadar zahmete bu kadar az parayla katlanmayız” diye mevzuştu.
MİKAİL EREN

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 124 Bugün 2639 Bu Ay : 6048 Bu Yıl : 6048 Toplam : 735169

toplist