Tütün Yorgunu Çocuklar Projesi Başladı adıyaman tütünü

        

Samsun’un Bafra ilçesinde “Tütün Yorgunu Çocuklar” projesi düzenlenen tanıtım toplantısıyla başladı.

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Bafra Meslek Yüksek Okulu’nun hazırladığı Bafra, Alaçam, Erbaa ve Gümüşhacıköy ilçeleri kırsalında yaşayan çocukların öğrenme imkanlarına erişimi teşvik niteliğinde olan Avrupa Birliği destekli “Tütün Yorgunu Çocuklar” projesinin tanıtım toplantısı Bafra Öğretmenevi’nde yapıldı. Toplantıya Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, Bafra Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, Eğitim Fakültesi ve Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ve sivil cemiyet müesseseları temsilcileri katıldı.

 

Proje Koordinatörü Bafra Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kemal Ayan yaptığı açıklamasında, “Tütün yorgunu çocuklar projemiz Karadeniz Bölgesi için çok önemli stratejik bir ürün. Üreticileri, çiftçileri ve onların aile birliği ile ilgili bir çalışma mevzusu içermektedir. Projemiz 3 ilde 4 ilçede yürütülmekte. İlçelerimizden en fazlaca tütün üretimi meydana getirilen alanlar seç bilimsel, Bafra ve Alaçam ilçeleri, Tokat’ın Erbaa ilçesi, Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde toplam 80 köyü içeren bir çalışma. Bu projedeki temel amacımız Adıyaman tütünü icra eden ailelerin başta kız çocukları olmak üzere, dezavantajlı olan çocukların okullaşma oranlarını arttırmak ve bu manada eğitim hayatlarına katkı sağlamak. Referans oluşturacak model ve proje uygulaması yapmak. Yine tütün çiftçilerinin çocuklarının eğitimindeki okullaşmanın önemi ve bu konudaki farkındalıklarını artırmak. Ek olarak konun taraflarıyla ortak bir görevdeşlik yapmak, gene çiftçi ailelerinin sektöre yönelik enformasyon ve becerilerini geliştirmek, çağdaş tarım ve tekniklerini arttırmak ve çiftçilerin kooperatifleşmesi ve üyelerinin birlikteliğini ve örgütlenmelerini sağlamak. Çocukların erken yaşta çalışmasının önüne geçilmesi kaydıyla bir güçlü fakat içermektedir. Hedeflerimizde ise yaklaşık tütün üretmekte olan köylerin ilköğretim okullarındaki 100 öğretmene ulaşmak ve onların farkındalığını geliştirmek, yine Adıyaman tütünü üreticilerimizin modern tütün tarım tekniklerini bu insanlara aktararak, zirai ilaç kullanımı konusunda eğitimlerini geliştiren 150 aileye ulaşmak istiyoruz. Bunu yaparken de 110 gönüllü öğrenci seyircisi yanımızda bulundurmak istiyoruz. Bütün bunların sonucunda bölgesel durum raporu çıkartmak istiyoruz. Tütün ve tütüncü ailelerle ilgili. Bu 3 köy 4 ilçe ve 80 köyde yürütülecek olan projemizin ortalama bütçesi 170 bin Euro” dedi.

 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, “Bizim bu proje ile temel stratejimiz gerçekçi olmaya kıymet veriyoruz, rutubete veriyoruz. Kafamızdan hayallerle ortaya bir şeyler koymayacağız. Gerçek hayatta karşılığı olan bir süreç işletmeyi hedefliyoruz. Sempatik davranmaya rutubet veriyoruz. Çocukları bağda, bahçede, Adıyaman tütünü tarlasında çalışan ailelerin açısından da bakmaya çalışacağız. Çalıştırıyor ama neden çalıştırıyor. Buna neden ihtiyaç duyuyor, bu nedenle onların açısından da bakarak samimi olmaya önem veriyoruz. Yalnız nasihat ederek bunu yapmak istemiyoruz. Bu projenin en önemli tarafı bir halde tütüne buluşmuş arkadaşlardan oluşuyor” diye mevzusu dile getirildi.

 

 

 

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar da yapmış oldukları konuşmada projeye katkı sağlayanlara teşekkür ettiler.

 

Kaymakam Halis Arslan ise hitabında şunları söylemiş oldu: “Çocuk işçiliğine doğru bir yöneliş var. Buna karşıyız. Çocuklar okulda olacaklar. Çocuklarımız mutlaka oyunda olacaklar ama babasının, annesinin tarlasını, hayvanını, bitkisini tanıyacak. İneği nasıl sağdığını görecek fakat önce okul diyoruz. Çocuklar çocukluğunu yaşayacak. O bakımdan buradaki hedef kitle önemli eğitim çağında ki çocuklar bilhassa küçük çocuklarımız burada en uzak köylerimizden oluşan iki tane YİBO’muz var. Özellikle bu alanda da çalışma yapmanızı bekliyorum.”

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 119 Bugün 477 Bu Ay : 3886 Bu Yıl : 3886 Toplam : 733007

toplist