Tütün ihracatı 1 milyar dolar barajını aştı adıyaman tütünü

        

Türkiye'ye 2014 senesinde 1 milyar 75 milyon dolar döviz girdisi sağlayan, 60 bin üreticinin geçim kaynağı olan geleneksel ihraç ürünlerinden Türkiye’de üretilen tütününde sürdürülebilirlik ve rekabette güçlü olmak için yeni bir proje gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin tütün ihracatı oranı 2013 yılına nazaran yüzde 19'luk artışla 906 milyon dolardan 1 milyar 75 milyon dolara ulaştı. Bu sayede Türkiye'nin tütün ihracatı yaptığı yıllar baz alınarak ilk kez 1 milyar dolar barajını aşmış oldu.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği tarafından Temmuz ayında uygulamaya konulmuş olan proje ile Türk tütününün üretiminde yabancı maddeden ve ilaç kalıntısından arındırılmasının hedeflendiğini kaydeden Mahmut Özgener, müşteriye güven veren üretimi ve ihracatı hedeflediklerini kaydetti.

Proje kapsamında Tütün üreticisinin eğitimi için Ege, Samsun, Basma ve Adıyaman üretim (adıyaman tütünü ) Bölgelerinde tütün firmalarının üst düzey yöneticileri vasıtasıyla 46 alım noktasında, 51 grup toplantısıyla tütün ihracatçısı firmaların 3 bin 500 yörendeki köy temsilcisine eğitim verildiğini anlatan Özgener, "Sektörde çalışan Tütün Eksperleri aracılığıyla 60 bin civarında üreticiye bire bir ulaştık. Tütün sektöründe üretici ve ihracatçı etle tırnak şekline geçmiş durumda. Türk tütünü üretici tarafınca ilaç kalıntısız ve yabancı maddeden arındırılmış bir şekilde üretildiğinde, ihracatçı da bu ürünü değerinde satacak. Hem üretici, bununla birlikte ihracatçının kazandığı bir modeli hayata geçirmiş olacağız" diye konuştu.

Projenin çıktılarını değerlendirmek amacıyla 15 Eylül 2015 Salı günü Ege İhracatçı Birlikleri konuşma Salonu'nda Türkiye Tütün Sektörü’ nün yöneticileri ve teknik elamanlarıyla değerlendirme toplantısında bir araya geldiklerini ifade eden Özgener şöyle devam etti:

"Türkiye’de üretilen tütününün markalaştırılması için meydana getirilen çalışmaların başarılı bir şekilde sürdürülmesi mevzusunda görüş birliğine vardık. Türk Tütüncülük Sektörü' nün koyduğu hedefe ulaşması için başta tütün üreticileri ve teknik elemanlara çok büyük görevler düşüyor. Türk tütüncülüğünün ortaya konulan hedeflere ulaşmanın yolu üretimde sürdürülebilirliği garanti altına almaktan geçiyor. Bu sayede rekabet masasında rakip ülkelere bakılırsa avantaj sağlayacağız."

Türkiye'nin tütün üretimi 2014 senesinde 88 bin ton seviyesinde gerçekleşirken, 2015 senesinde 62 bin ton civarında üretim planlanıyor. Türkiye'nin tütün ihracatı ise 2013 yılına göre yüzde 19'luk artışla 906 milyon dolardan 1 milyar 75 milyon dolara ulaştı. Türkiye'nin tütün ihracatı tarihinde ilk defa 1 milyar dolar barajını aşmış oldu. Türkiye'nin tütün ürünleri ihracatında en büyük dilimi 517 milyon dolar ile yaprak tütün ihracatı aldı.

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 85 Bugün 2494 Bu Ay : 3355 Bu Yıl : 3355 Toplam : 741237

toplist