Tütün kontrolü iyi yapılan ülkelerde kanser azalıyor adıyaman tütünü

        

Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Kutluk: "Her 100 bin kişide görülen kanser sayısı diye bakıldığı zaman tütün denetiminün iyi yapıldığı ülkelerde, 1990'lı yılların ortalarından itibaren kanser sayısının azaldığı görülmektedir

Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, "Her 100 bin kişide görülen kanser sayısı diye bakıldığı zaman tütün denetiminün iyi yapıldığı ülkelerde, 1990'lı yılların ortalarından itibaren kanser sayısının azaldığı görülmektedir" dedi.
Kutluk, yaptığı açıklamada kanserin vücuttaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan karakterize hastalıklar grubu olduğunu belirterek, bunun, hücrenin özelliklerine, diğer yerlere yayılma kapasitelerine göre iyi huylu bütünörler veya kötü huylu bütünörler (kanser) olarak adlandırıldığını ifade etti.
Kanserin ortaya çıkmasında çevresel ve genetik etkenlerin rol oynadığını dile getiren Kutluk, ilaveten bütün kanserlerin üçte birinin tütün ile ilişkili olduğunu vurgulayarak, "Beslenme ve fiziksel etkinlik azlığı da önemli diğer etkenler arasındadır. Bunun dışında bilinen diğer çevresel ve genetik etkenler de bulunmaktadır. Dünyada her yıl 14 milyon insan kansere yakalanmaktadır. Türkiye'de ise her yıl 165 bin kişi kansere yakalanmaktadır. Böyle gittiği taktirde yalnızca nüfus artışının etkisiyle 2030 yılında dünyada kansere yakalanan insan sayısı yılda 22 milyona ulaşacaktır. Türkiye de dünyadaki rakamlara benzer bir profil sergilemektedir. Tütün kullanımının yüksekliğinden kaynaklı akciğer kanseri çok görülmektedir" diye konuştu.
 "Tütün en başında gelen kanser yapıcıdır"
Her yıl görülen kanser sayısının dünya çapında arttığını bildiren Prof. Dr. Kutluk, bunun nedenleri arasında nüfus ve yaşlı nüfus artışı, tanı imkânlarının artması ve hastalıklara karşı sağlanan başarıların sayılabileceğini belirtti.
"Her 100 bin kişide görülen kanser sayısı diye bakıldığı zaman tütün denetiminün iyi yapıldığı ülkelerde, 1990'lı yılların ortalarından itibaren kanser sayısının azaldığı görülmektedir" ifadesini kullanan Kutluk, şunları kaydetti:
"Tüm kanserler beraber ele alındığında bütününden üçte bir oranında korunmak mümkün olabilir. Bunların başında tütün gelmektedir. Tütün en başında gelen kanser yapıcıdır. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu, böbrek, mesane kanseri gibi çoğu kanser türünün nedenidir. Bu açıdan tütün denetimi bütün dünya için vazgeçilmez bir olaydır. Bunların dışında beslenmede aşırı kilo alımından kaçınmak, kalori alımının kontrollü olması, tuz kullanımının uygun düzeylerde olması, alkolün sınırlandırılması gibi önlemler beslenme için önem taşımaktadır. Tahıl ve sebzelerin daha çok tüketilmesi, kırmızı etin sınırlı tüketilmesi gibi konular önemlidir. Ayrıca fiziksel olarak aktif olmak da kanserden güvenliğini sağlamaktadır."
Prof. Dr. Kutluk, hepatit B aşısının karaciğer kanserini azalttığının, HPV aşısının da kadınları rahim ağzı kanserinden koruduğunun bilindiğini belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Ayrıca meme kanserinde meme muayenesi ve mamografi, kalın bağırsak kanserinde muayene ve endokskopiler, serviks kanserinde taramalarla kanser erken tanınmaktadır. Erken tanı bu hastalıklarda hayat kurtarıcı olmaktadır. 1970'lerden sonra tanı, tedavi, destek tedavide yaşanan gelişmelerle yetişkin kanserlerinde başarı şansı yüzde 68'lere, çocuk kanserlerinde ise yüzde 85'lere çıkmıştır. Görünen odur ki yakın yıllarda tedavi başarısı daha da artacaktır. Son 10 yılda hedefe yönelik tedaviler ve immünoonkoloji alanındaki gelişmeler önümüzdeki yıllarda tedavi başarılı olmasını daha da arttıracaktır. Sonuç olarak kansere karşı korunma, erken tanı ve tedavi ile önemli başarılar sağlanmaya devam edilmektedir.''
(AA)

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 131 Bugün 1085 Bu Ay : 1085 Bu Yıl : 1085 Toplam : 726824

toplist