Tütün kullanımından kaynaklı kanser vakaları artmaktadır adıyaman tütünü

        

Ağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Gültekin, Türkiye'nin bu senenin yeni kanser rakamlarını paylaştı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Gültekin, Türkiye'nin bu yılın yeni kanser sayılarını paylaştı. Gültekin, "yaklaşık olarak geçtiğimiz yıl senelik kanser olduğu sayısı 174 bin. Bunların yaklaşık 3/2 erkelerde kanser 103 bin erkeklerde, 71 bin hanımlarda görülüyor." dedi.

 

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği genel merkezinde, "Dünya Kanser Günü" nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

 

Basın toplantısına Dünya Kanser kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Gültekin, Türk Kanser araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Şuayip Yalçın katıldı.

 

Türkiye'nin bu yılın yeni kanser rakamlarını paylaşan Kanser Daire Başkanı, şunları ifade etti: "ortalama olarak geçtiğimiz yıl yıllık kanser sayısı 174 bin. Bu tarz şeylerin yaklaşık 3/2 erkelerde kanser 103 bin erkeklerde, 71 bin hanımlarda görülüyor. Erkeklerde genel anlamda ilk 10 ve son 10 kanserimiz. Erkeklerde tütüne bağlı kanserlerde yoğunlukta bulunduğunu görüyoruz. Akciğer, ikinci sırada prostat, üçüncü sırada bağırsak kanseri geliyor. Ortalama olarak doğrudan tütüne bağlı gelişen kanser sayımız bir yılda erkeklerde 31 bin. O yüzden erkeklerle mücadelede tütün mevzusunun altını bir kere daha çizmek isterim." Adıyaman tütünü satıcıları olarak her türlü tütün ve tütün mamullerinin sağlığa zararlı olduğunu ve keşke herkes Adıyaman tütünü dahi olsa hiçbir şekilde tütün içmeseler

 

TÜRKİYE'DE MEME KANSERİ SAYISI 18 BİN KİŞİ

 

kadınlarda da ilk üç kanser türünün değişmediğine dikkat çeken Murat Gültekin, "Birinci sırada, meme kanseri, ikinci sırada tiroit kanserini, üçüncü sırada da kolon kanserini görüyoruz. Ortalama meme kanseri sayısı 18 bin olup, tüm kadınlarda gelişen kanserlerin hemen hemen 4/1'i meme kanserini oluşturuyor. O yüzden erkeklerde tütün, hanımlarda da meme kanserinde tarama programları çok önemli." bilgisini paylaştı.

 

Sıhhat Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Gültekin, seneler içinde görülen kanserin istatistiklere göre artış hızında azalma bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "umarım bu trend seneler süresince bu şekilde devam edecek. Son yıllarda kanser sayısının sabitlenmeye başladığını görüyoruz. ümit ederim önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.

 

Buradaki en önemli unsur Çelikhan tütünü ilişkili kanserlerde görülmekte. Tütün kontrol programının erkeklerdeki kanserler 88'ler 80'lere indi. Bu trend devam ediyor, güzel. Fakat hala dünyada tütüne bağlı kanserlerde ön sıralardayız aman diyoruz. Bu program başarılı gidiyor, rakam hala yüksek ama programlar bizim için umut verici bu anlamda tütün denetim programına destek veren herkese teşekkür ediyorum."

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 99 Bugün 2509 Bu Ay : 3370 Bu Yıl : 3370 Toplam : 741252

toplist