Tütünde ithal ürün kaçakçılara yaradı adıyaman tütünü

        Özelleştirmeler sonucu tütün sektörü yabancıların eline geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yabancı Kontrol Oranı verilerine göre sektördeki yabancı kontrol oranı yüzde 89’u buldu. Aydınlık gazetesi olarak tütün sektörünün kalbinin attığı merkezlerden Eminönü’nde tütüncü esnafıyla konuştuk.
Eminönü’nde tütünün kilosu 20 TL’den başlıyor 80 TL’ye kadar çıkıyor. Esnaf tütünleri; Adıyaman, Bitlis, Muş’tan alıyor. Esnafa göre en iyi tütün ise Adıyaman tütünü. Eminönü tütüncü esnafının çoğunluğu Diyarbakırlı. 
Görüştüğümüz esnaflar, tütünlerin çoğunu Adıyaman’dan aldıklarını belirterek, nedeni de kalite ve erişilebilirlik olarak açıkladı. Ancak farklı zamanlarda gelen tütünlerinden tadı da farklı olduğundan tütünde istikrarsızlığa yol açıyor. Tüketici kaybına neden olabiliyor.

‘KAZANAN DEVLET OLDU’
Yaklaşık 10 yıldır tütüncülük yapan Mahmut beye, yabancıların hakim olduğu piyasanın kendilerini nasıl etkilediğini sorduk. Üretim ağırlığının yabancılara geçmesini “Aslına bakarsanız daha iyi oldu. Satışlar arttı, sigaraya zam geldi’’ diye değerlendiren Eminönü tütüncü esnafı Mahmut bey, “Bundan 5 sene önce sigara 3 TL iken şimdi ise 7 TL oldu. Böylece milletimiz tütüne yönelmek zorunda kaldı. Onlar zam yaparken kendilerine yapıyorlar bu da bizim işimize yarıyor’’ diye konuştu. 
Zamlardan sonra kazananın ne esnaf ne de tüketici olduğunu belirten Mahmut bey, şöyle sitem etti: “Burada kazanan devlet oluyor. Devlet vergileri yükseltiyor ondan sonra sigaraya zam geliyor. Halkımızın durumu ortada malum, mecburen istese de istemese de tütüne yönelmek zorunda kalıyor.”

MÜHENDİS TÜTÜNCÜ! 
Sigaraya yapılan zamların kendilerini “biraz iyi, biraz da kötü’’ yönden etkilediğini anlatan Mahmut Bey, “Sigaraya ne kadar zam geldiğine de bağlı aslında, çok geliyorsa bizim işler çok duruyor. Bir de dışarıdan gelen tüketim bizi zorluyor’’ ifadelerini kullandı. 
Makine Mühendisliği mezunu Emre bey ise, 8 yıldır tütüncülük yaparak geçimini sağlıyor. “Eskiden TEKEL vardı. Şu anda ise TEKEL kapatıldı dışarıdan ürünler gelmeye başladı’’ diyen Emre bey, ithal ürünlerin etkisini şöyle anlattı: 
“Sigaranın dışarıdan gelmesi fiyatların yükselmesine neden oldu. Böylelikle kaçak sigaranın önü açıldı. 
Kaçak sigaraların çoğu Kuzey Irak’tan geliyor. İçinde ne olduğu belli olmayan sigaraları ülkemize alıyorlar. Açık sigarada ise hiçbir katkı maddesi yok direk olduğu gibi halka sunuyoruz.’’

‘MİLLET ZAMMA ALIŞTI’
“Vergiler yükseldi. Sigara pahalılaştı ancak millet zamma alıştı’’ diye konuşan Emre bey, vatandaşın aldığı bir kilogram tütünün bir ay boyunca ihtiyacını karşıladığını söyledi. 
Tüketicinin ithale olan yönelimine işaret eden Emre bey, “Bizim insanımız dışarıdan tüketime alıştığı için tütünün yüzüne nadir bakıyor’’ diyor.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 100 Bugün 458 Bu Ay : 3867 Bu Yıl : 3867 Toplam : 732988

toplist