Yasak kimin umurunda adıyaman tütünü

        

Yasak, kimin umurunda

Mimar Sinan Parkı içerisindeki seçkin Kafe’de tamamı kapalı mekân içerisinde sigara içilmesine müsaade edilmesi müşterilerin tepkisini sebep oluyor.

Havaların soğumasıyla beraber sigara tiryakileri sigara yasağı sebebiyle oturacak kafeterya bulmakta zorlanmaya başlamasıyla beraber. Kafeterya ve diğer sosyal mekânlar çözüm bulmak için çeşitli yollar denerken Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan seçkin Kafe de ise çözümü müşterilere kapalı mekânda sigara içmelerine izin vermekle buldu. Geçtiğimiz gün gazetemiz muhabirinin de mekânda olduğu sırada tüm her yerin kapalı olmasına karşın yurttaşlara sigara içme konusunda uyarı yapılmaması dikkat çekti. Bazı masalarda sigara küllerinin olması da sağlığa uygunluk açısından bir öteki dikkat çeken husus oldu. Muhabirimizin sigara yasağı ile ilgili “kapalı mekânlarda sigara, Adıyaman tütünü sarma tütün içmek yasak değil mi?  Masalarda kül tablası var.  Sigara küllerinden geçilmiyor? “ sorusu üzerine görevli personelin 

“patronlarımız belediyeden gerekli izinlerin alındığını iddia etti. Onlar her şeyi hallediyorlar. Problem olmuyor”  şeklindeki cevabı akıllarda soru işareti bıraktı. İzin belgesini görmek istememiz üzerine görevliler kafeteryanın sorumlu müdürüne yönlendirdi. Görevli müdür ise yaptığı açıklamada, resmi olarak izin aldıklarını, kafenin tamamen camlarının açık olduğu zaman mesele olmadığını söylemiş oldu.  Resmi izin belgesi yazısı talebimize ise herhangi bir belge olmadığını söyledi. Adıyaman Tütünü Vatandaşların sigara içtiği sırada camların kapalı bulunduğunu belirtmemizin üzerine sorumlu müdür tarafından belediyenin zabıta görevlilerinin dahi gelip sigara içtikleri iddia edildi. Kafeterya içinde “sigara içilmez!” uyarı levhasının bulunmaması da tiryakilerin sigara  ve adıyaman tütünü içmelerini teşvik ediyor.

 

Kanun ne diyor?

 

2009 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan 4207 Sayılı Kanun’dan bazı maddeler

1-    İkamete mahsus konutlar hariç olmak üzere, kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ilişkin lokaller şeklinde eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dâhil kamu ve özel hukuk kişilerine ilişik tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketilmeyecektir. Kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ilişkin lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerin ve lokantaların açık alanlarında tütün ürünleri tüketilmesi durumunda öteki kişilerin tütün dumanından etkilenmelerini önleyecek düzenlemeler yapılacak, kapalı alanlara tütün dumanı geçmemesi için gerekli tedbirler alınacaktır.

2-    Tütün ve tütün mamullerinin içilmesinin yasaklandığı yerlerde, yasağı ve buna uymamanın sonuçlarını belirten uyarılar asgari on santimetrelik puntolarla herkes tarafından görülebilir bölgelere asıl olan ya da yazılır.

3-    Açık havada meydana getirilen her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı bölgeler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılmayacak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulması halinde bu alanlar toplam seyir alanının %50’sini geçmeyecek ve ortamda bulunan diğer kişilerin etkilenmesini önleyecek şekilde düzenlenecektir.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 136 Bugün 2652 Bu Ay : 6061 Bu Yıl : 6061 Toplam : 735182

toplist