Yoksulluğu keçilerle bitirelim adıyaman tütünü

        

KEÇİLERİ ISLAH EDELİM
YOKSULLUĞU BİTİRELİM

Okan Katkıcı, Ödemişli bir genç. Sanayi sitesinde bir işletmede çalışan Okan Katkıcı, bir yandan da ailesine katkıda bulunmak ve memleketindeki fakir fukaraya örnek bir model oluşturması için mini keçi çiftliği oluşturmaya çalışıyor. 
Amacı gayet kutsal. Okan Katkıcı’nın “Ödemiş havzasında eskiden pamuk, tütün işleri yapanların ellerine toplu para geçerdi. O parayla çoluk çocuğunu evlendirir kalanıyla kendi geçimini sağlardı. Ama şimdi pamuk ta bitti, tütün de. Parasız kalanlar büyükşehirlere göçüp ekmek kavgasının derdine düştü. Buralarda yaşayanlardan arazisi olmayanlar yoksulluğun pençesine düştü. Fakir aylığına muhtaç hale gelen çok aile var. Onlar arazileri olmadığı için büyükbaş hayvancılık yapamıyorlar. Ama küçükbaş hayvan beslerlerse birkaç yıl sonra sayıları artınca onlar da sermaye olur. Yalnız bizim bölgede kocaman ay kuyruklu Ödemiş Koyun ırkı vardı. Onlar kayboldu. Diğer yandan bizim cins olmayan keçilerimiz de para etmiyor. Buradakiler 200-300 TL ederken Seferihisar bölgesinde beslenen cins keçiler 1000-2000 TL’ye satılıyor. Bunun için bizim bölgede küçükbaş hayvanlar ıslah edilmeli” dedi.

ÜRETİCİNİN CEBİNDE PARA KALMADI

Ödemişli örnek genç Okan Katkıcı ile yaptığımız röportaj şöyle:
-Sayın Katkıcı, neden koyun keçi üretimi yapılsın istiyorsunuz?
-İbrahim Abi, “Sizin 5-6 yıl önce yazdığınız ‘koyun keçiyle AB’ye gireceğiniz’ diye bir yazınız vardı. O yazı beni çok etkilemişti. Gelirler düştü, geçim sıkıntısı başladı. Ödemiş’te küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık olarak ikiye ayırdığımızda Ödemiş artık eskisi gibi tütün, pamuk gibi şeylerle gelir elde eden bir yer olmaktan çıktı. Tarım ve hayvancılık özellikle büyükbaş hayvancılık üzerine yoğunlaşmaya başladı. Eskisi gibi köylerde çoban, koyun, keçi gibi şeyler kalmadı küçükbaş hayvancılık önemini yitirdi. Köylüler verimli olamıyor. Hayvanlar verimsiz kalıyor. Pamuk, tütün üreten bunlarla uğraşan kalmadı. Pamuk işinden güzel paralar kazanmak tarih oldu. İnsanların cepleri boşaldı. Gelir düzeyi düşünce göç başladı. İnsanlar küçükbaş hayvancılığı ancak kurban için yapıyor. Fakat bilgi eksikliğinden ve devletin yetersiz kalmasından dolayı bu iş de tam anlamıyla yapılamıyor.

 

KEÇİ LABORATUVARI

-Siz ne istiyorsunuz?
-Urla, Seferihisar, Karaburun’daki bir küçükbaş hayvanın fiyatı 1000-2000 lira arası fakat buraya gelindiğinde 200-300 lira arası. Ben de buradaki insanları bilinçlendirmek adına bir proje planladım. Otuz tane keçi beslemeye başladım, teke laboratuvarı kurdum. Amacım hem ailem kazansın hem öğrendiklerimi halka aktarayım. Buradaki altyapıyı kurmak ve küçükbaş hayvancılığı geliştirmek istiyoruz. Eskisi gibi insanları küçükbaş hayvancılığına yönlendirmek istiyoruz. Hayvanların et ve süt açısından verimli hale gelebilmesi için halkı bilinçlendirmeliyiz ki, halk kendi ayakları üstünde dursun, ihtiyaçlarını karşılayabilsin ve devlete yük olmasın.
-Neler yapılması gerekiyor?
-Tarım kredi kooperatiflerinin, kaymakamların köylerdeki nüfuslara yetecek kadar büyük bir çalışma yapması gerekiyor. Ödemiş’in kaliteli hayvan sayısı düştüğü için burada hayvan alışverişi zayıf damızlığı kaliteli olan küçükbaş hayvan – koyun olabilir teke olabilir – sayısı artırılmalı.

SALGIN HASTALIK NASIL ÖNLENİR

-Bu bölgede zaman zaman hastalıklar nedeniyle Hayvan Pazarları kapatılıyor. Bu büyük bir sorun bu konuda neler yapabiliriz?

-Ege bölgesinde Halk bilinçlendirilmediği için ortak bir merkez kurulmadığı için bugün büyükbaştaki hastalık küçükbaşa da geçiyor. Aynı şekilde küçükbaştan büyükbaşa da geçebiliyor. Biri çıkıyor başka birinin çiftliğini ziyarete gidiyor, bu sefer o çiftlikte ki hastalığı kendi çiftliğine getirmiş oluyor. Bugün bir hastalık çıktığında damızlık birlikleri aransa onlarda ona göre müdahale etse hiç böyle bir sorun çıkmaz. İnsanlar mesajı aldıktan sonra salgın önlenir.
-Hayvancılıkta yem sorunu en büyük masraf olarak karşımıza çıkıyor. Arazisi küçük olanlar ne yapacak. Hayvanlarını nasıl besleyebilecek?
-Elimizde ovalarımız, meralarımız var fakat kullanmasını bilmiyoruz. Dağda çıkan otları yedirmeye çalışıyoruz. Onun yerine et yapan süt yapan otlar var. Onların tohumları belirli köylere hibe olarak verilse bu işle uğraşanlar için güzel bir imkan sağlanmış olur hem de verim artar.
Keçi sütüne etine talep var mı?
Keçi sütünün ve doğada yetişmiş hayvanın etinin daha faydalı olduğu organik ortama döndüğü ve Türkiye’ de tehlike olan obezitenin önüne bu şekilde geçilebileceğinin bir çalışması olarak da görülebilir.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 120 Bugün 1073 Bu Ay : 1073 Bu Yıl : 1073 Toplam : 726812

toplist