aydında adıyaman tütünü, aydında sarma tütün, aydında tütün satan yerler adıyaman tütünü

aydında adıyaman tütünü, aydın'da sarma tütün, aydında tütün satan yerler

Türkiye’de, kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmemesine yönelik yasanın uygulanmasında yaşanmış olan sorunlar “Tütün denetimü Denetimlerinde Neredeyiz?” başlıklı çalıştay da ele alındı.
Çalıştayda mevzuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, "Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar mücadele edeceğiz" dedi.
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli heyet Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahipliğinde meydana gelen organizasyona İstanbul Vali desteksı HASAN Öztürk, İstanbul İlçe Kaymakamları, İstanbul Valiliği İstanbul Halk Sağlığı Üyeleri ve İl Tütün denetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Türkiye Sigarayla Savaş Derneği üyeleri katıldı.
“KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ GİBİ SEFERBER OLMALIYIZ”
Sigaradan dolayı her yıl 120 bin insanın yaşamını yitirdiğini ve harcanan paranın senelik 25 milyar dolar bulunduğunu belirten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, şöyle konuştu:
"Sigara ile sadece Kurtuluş Savaşındaki şeklinde bir seferberlikle kurtulabiliriz. Bu ülkede her yıl 21 milyon insan sigara içiyor, buna harcanan para 25 milyar dolar. Bu kadar parayla neler yapılabileceğini düşünmenizi istiyorum. Her yıl 120 bine yakın insan sigaradan dolayı ölüyor. Bu ufak ölçekli bir şehrin haritadan silinmesi benzer biçimde. Ormanlarımızın da yarısı sigaradan mahvoluyor ve Türkiye gittikçe çölleşiyor. Bir yandan ağaç dikme kampanyaları yapıyoruz bir yandan da sigara ile ormanlarımızın yarısını yakıyoruz. Sigaradan sadece Kurtuluş Savaşındaki benzer biçimde bir seferberlikle kurtulabiliriz. Eğitim, sıhhat kurumları, kolluk kuvvetleri, yöresel idareler, mahalli yönetimler, toplum önderleri sanatçılar, ekonomistler hep beraber el ele vererek mücadelemizde başarılı olabiliriz. Buna yürekten inanıyorum. Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar savaşım edeceğiz.”
“DENETLEMELERDE İHMAL VAR”
İstanbul Valiliği, Türkiye Sigara ile Savaş Derneği ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak meydana gelen çalıştayın temel amacının, yasa ihlallerinin önüne geçmek olduğunu vurgulayan Dr. Aydın, şunları söyledi:
“Bir ekip özel kurumlar yasayı ihlal ediyor ve gençlerimizin yanlış yola gitmesine yol açıyor. Burada aslolan önemli olan eğitimdir. Halkımızı ve öğrencilerimizi sigaraya karşı yeterince şuurlendiremediğimiz için bu ihlallerle karşılaşıyoruz. Eğitim düzeyi düşük ülkelerde denetimler etken rol oynuyor. Bunun için denetim mekanizmasını elinde bulunduran kaymakamlıklarımız ve kolluk kuvvetlerimizin denetim yapmış oldukları mekânları tespit ettiklerinde hoşgörülü davranmaması lazım. Kanunun ön gördüğü cezayı yerine getirmesi lüzumlu. Maalesef ciddi rakamlarda denetim yapılmasına rağmen ceza kesilme oranı yüzde bir civarında. Örneğin Türkiye’de 2015 senesinde denetim meydana getirilen 346 bin 791 firmadan 4 bin 907’sinde ihlal tespit edilmiştir. Bu kadar yerin bir tek yüzde birinin cezalandırılması bir ihmalin olduğunu gösterir. Burada denetim icra eden arkadaşlarımızın daha kırılgan olmaları lüzumlu.”
“GENÇLERİMİZİN ÖLÜMÜNE GÖZ YUMUYORLAR”
Özellikle gençlerin yoğun olduğu eğitim kurumlarının yakınlarındaki büfelerde tek sigara satımının olduğunu belirten Dr. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tek sigara satan bu mekânlar ceplerine birazcık para girecek diye çocuk denilecek yaşta bulunan gençlerimizin ölmelerine göz yumuyor. Burada eğitim ve sağlık kurumları dahil olmak üzere hep beraber bu seferberliğe dahil olmamız lazım. Ancak anne-babaların veya cemiyet önderlerinin bu konuda hassasiyet göstermeleriyle sonuca ulaşabiliriz. Okullarda da muhakkak Adıyaman tütünü ve tütün mamullerine karşı eğitici programlarının başlatılması lazım. İnsanların toplu olarak bulunduğu kahveler, şirketler kamu kurumları gibi yerlerde belirli dönemlerde sigaranın gerçek yüzünü ekonomik, sosyal, sıhhat ve genetik açıdan insanı ne hale getirdiğini anlatacak ve sigaranın gerçek yüzünü onlara gösterecek seminerlerin yapılması, görsel ve yazılı medyanın daha etkin kullanılması lazım. Örneğin, televizyonların prime time zamanlarında veya gazetelerin bir köşesinde ‘sigaranın insanlığı nereye taşıdığını ve ne benzer biçimde tahribat yarattığı’ yönünde mesaj verilebilir. Sigarayı bırakmak isteyip de sigara bıraktırma merkezlerine ulaşmak isteyenler için de mesajşim bilgileri etkin bir şekilde gösterilebilir.”
“SİVİL cemiyet KURULUŞLARI ETKİLİ OLDU”
Sigara ile mücadele konusunda geçen yıllara gore daha iyiye gidildiğini belirten İstanbul Vali yardımcısı Hasan Öztürk de, “Sigarayla savaşım mevzusunda geçen yıllara nazaran daha iyi durumdayız ve kısa sürede önemli yol aldık. Alınan bu yolda sivil toplum kuruluşlarının kamuya desteği ve halkı şuurlendirmedeki başarısı etkin rol oynamıştır. Bu mücadeleyi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“SİGARA LEGAL TÜKETİM MADDESİ OLMASIN”
Çalıştay’da söz alan bir başka isim Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, sigaranın yasa dışı madde olarak kabul edilmesi icap ettiğini savunurken sözlerini şöyle tamamladı:
“Sigarayla savaşan kurumların artık detayları bırakması gerekmektedir. Benim önerim, sigaranın legal tüketim maddesi olmasına karşı savaş açılması. Kısa zamanda olmasa da uzun solukta bu yöntemin işe yaradığı görülecektir. Bence yapılanlar istatistikler de yalnız göz boyuyor. İstatistikler çok şey söyler fakat can alıcı noktaları göstermezmiş. Bir öteki konu cezaların etkili ve caydırıcı olmaması. İstatistiklere baktığımızda denetimlerde yüzde 1,5 ihlal tespit edilmiş. Gerçekçi olmak gerekirse toplumda her türlü kurala karşı direniş var ve kalıcı, kemikleşmiş denetim ekipleriyle de bu işlerin çözüme kavuşacağını düşünmüyorum.”

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 128 Bugün 2644 Bu Ay : 6053 Bu Yıl : 6053 Toplam : 735174

toplist