batmanda tütün yerine çilek adıyaman tütünü

        

batman ilinde geçmiş yıllara nazaran tütün ekimiyle geçimin sağlandığı Batman’ın Sason ilçesinde şimdilerde yoğun bir şekilde çilek üretimi yapılıyor. Elde edilen ürünler, Avrupa ülkeleri ile Amerika’ya ihraç ediliyor.

 Tütünden çilek diyarına dönüşen ilçe: Sason ilçesidir.


Batman’ın Sason ilçesinde tütünden sonra ekilen çilek, köylülerin geçim kaynağı ve umudu oldu. Geçim sıkıntısı yüzünden daha önce memleketlerini terk ederek batı illerine gitmek zorunda kalan köylüler, çilek yardımıyla köylerine dönüş yaptı.

Geçmiş yıllarda tütün ekilen tarlaların nerede ise tüm bunlarnda şimdilerde çilek üretimi görmek mümkün. Sason ilçesine bağlı köylerde herkesin evlerinin önündeki tarlalarını çileğe dönüştürdüğü görülüyor.

Tütün ekimine kota getirilmesi sebebiyle geçim sıkıntısı yaşayan üreticiler, çilek ekimine yöneldi. Kısa zamanda iyi gelir getirmesi sebebiyle ilçede çileğin ekimine talep arttı. Bu sayede geçim sorunsı yüzünden batı illerine gitmek zorunda kalan aileler, ilçeye ve köylerine geri dönüş yaptı.

Batman’ın Sason ilçesinde faaliyet yürüten Çilek Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut dünyaya gelen, ilçede meydana getirilen çilek üretimiyle ilgili haber ajansımıza bilgiler paylaştı.

Sason halkının geçmiş yıllarda geçim kaynağının tütün  (bizde herkesin bir gün tütünü ve sarma tütün olan Adıyaman tütünü de dahil bırakmasını umut ediyoruz.) bulunduğunu anımsatan doğan, şimdi ise iyi gelir getirmiş olduğu için halkın çilek üretmeye başladığını söylemiş oldu. Yaklaşık 8 yıldan bu yana ilçe sakinlerinin çilek üretimini yaptıklarını belirten doğmuş, çileğin ilçe sakinlerinin adeta kaderini değiştirdiğine vurgu yaptı.

Doğmuş, “İlçemizde şu anda bin 300 dönüm üzerinde çileğimiz ekilidir. Daha önce çilek üretmesini bilmezken, şu anda çileğin satışını ve pazarlamasını dahi çok iyi ve güzel yapmaktayız.” dedi.

Tüm bunlaryla organik olduğu için Sason çileğini, bölgenin çsafha ile Türkiye’nin bazı illerine ve Avrupa’nın bazı ülkelerine, şokluk üzerinden ise ABD’ya sattıklarına işaret eden dünyaya gelen, “Geçen sene 3 bin 500 - 4 bin ton yöreında çilek üretimimiz oldu. Bu yıl herhangi bir doğal afet olmazsa hepimiz 4 bin tonun üzerinde çilek üretmiş olacağız. O yüzden bizim organik afetlere karşı alçak tünel sistemi kurmamız gerekiyor. Şu anda buna ihtiyacımız var ve bu mevzuda yetkililerinden destek bekliyoruz.” diye mevzuştu.

“Çilek sayesinde ilçe sakini geri dönüş yaptı”

İlçede ortalama 300 ailenin çilek üzerinden geçimini sağlamış olduğuna dikkat çeken doğan, çilek sayesinde büyük şehirlerden ortalama 50 ailenin ilçeye geri dönüş yaptığını açıkladı. Bunun tütüne nazaran Adıyaman tütünü daha karlı bir iş olduğu ortaya çıkıyor

Çileğin kendileri için iyi bir geçim kaynağı olduğunu dile getiren doğmuş, konuşmasının devamında şunları söylemiş oldu: “ek olarak metropollerden kendi arazisini çilek yapmak için 50 ailemiz ilçeye geri dönüş yaptı. Daha önce geçim sorunsı ve bazı nedenlerden dolayı ilçeyi terk eden bu aileler tekrar ilçeye gelmiş olarak geçimlerini sağlamak üzere çilek üretimine başladı. Bu da bizim için çok sevindirici bir durumdur. Çileği daha fazla üretmek istiyoruz. Bu yüzden yetkililerden ihtiyaç duyulan desteği istiyoruz.”

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 119 Bugün 1070 Bu Ay : 1070 Bu Yıl : 1070 Toplam : 726809

toplist