kaliteli adıyaman tütünü adıyaman tütünü

Hangi içimli Adıyaman tütünü içsem

Birçok müşterimiz bizi arayıp tütün mevzusunda hepsini test etme imkânımız yok hangi içimli Adıyaman tütünü önerirsiniz diye soruyorlar

Adıyaman tütünü ile ilgili merak ettikleriniz:

 

Aşağıda Adıyaman tütünü kıyımı, içimi,  tatlılık gibi bir çok özelliği bulabilirisiniz fakat biz size genel itibariyle konunun özetini sunarsak

3 içimli Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü mevcuttur. Sert orta hafif içimli tütünler, bunlar içtiğiniz normal sigara paketleri gibi kimisi içimi yumuşak olan

orta içimli ve sert içimli sigaralara benzetebiliriz renk olarak da çok farklı renk çıksa da genel hatları ile Adıyaman tütünü 3 farklı içimi mevcuttur.

Genel hatlarıyla konunun özeti budur. Ayrıntısını merak edenler için aşağıdaki bilgilerden ulaşabilirsiniz

 

Adıyaman Tütünü yaprak halinde pek yanmaz. Bu yüzden yanma vakasını kolaylaştırmak amacıyla tütünler yaprak halinde iken ince ince kıyılırlar. Kıyım enleri üç ayrı gruba ayrılır.

 

1- İnce kıyım:  0,50-0,65 mm Kıyım eni

 

2- Orta kıyım: 0,70-0,85 mm Kıyım eni

 

3- kalın kıyım:  0,90-1,00 mm Kıyım eni

 

Kıyım eni inceldikçe:

 

- Sigaraların yanması kolaylaşır.

 

- Kıyılmış tütünlerin dolguluk niteliği artar, dolaylı olarak gramaj azalır.

 

- Damarlar daha ince kıyılmış olacağından halk deyimi ile odun durumundan çıkar.

 

- Sigaralar fazla sıkı ve katı olmaz yumuşak ve esnek olur.

 

- İnce kıyılmış sigaralar, sigara içinde kalan fazla hava içim çekilişinde alınan duman daha bol hava ile birlikte alınacağından içimleri daha hafif ve tatlıca olur.

 

Tütün mamulleri ve kıyılmış tütünlerin içim karakterleri altı başlık altında incelebilir*:

 

A- Sertlik: Sertlik önemli bir stratejik faktördür. Çoğu zaman nikotin oranının değişimi ile ilgili olarak yavaş, tok ve sert olmak üzere üç gruba ayrılır. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra kendi içim sertliğini tam olarak vermektedir. ¼’ü yanmış mamul ağız yolu ile uzun bir nefes çekilir. Bünyede yaptığı fizyolojik etkiye gore değerlendirilir.

 

B- Tatlılık: Karbonhidrat oranının değişimi ile ilgili olarak ürünlerin tatlılık nüansları ortaya çıkar. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra, derince bir nefes çekilir ve duman ciğerlere alınmadan ağız boşluğunda 5 saniye kadar tutulur sonra dışarı bırakılır. Dil üzerine meydana getirilen fizyolojik etkiye nazaran tatlılık ve var ise acılık tespit edilir. Bu tesir 5 grupta toplanabilir.

 

1- Çok tatlı: Tatlılığı çok belirgin olarak duyuran ve çok hoşa giden bir fizyolojik etkiye sahiptir. Şeker oranı %12–15 arasındadır.

 

2- Tatlı: Tatlılığı belirgin olarak duyuran ve hoşa giden bir etkisi vardır. Şeker oranı %10–12 arasındadır.

 

3- az tatlı: Tatlılık derecesini azca duyuran tesir ye sahiptir. Şeker oranı %8–10 arasındadır.

 

4- Tatsız (yavan): Tatlılık ya da acılık duyumlarını belli etmez. Şeker oranı düşüktür.

 

5- Acı: Dil üzerindeki fizyolojik duyumu acılıktır.

 

C- Koku: Tütünlerin yaprak ve kıyılmış haldeki kokuları ile içim kokuları farklıdır. Tütünlerin yaprak ya da kıyılmış şekilde koklanmalarından duyulan kokuya zahiri (görünen) koku, içilirken meydana gelen dumanın kokusuna da içim kokusu deyimleriyle nitelendiril irmektedir. Ülkemizde üretilen tütünlerin hücreler arası boşluğu az olduğundan, Amerikan  (virginia tütünlerinin hücreleri arası boşluğu fazla) tütünleri benzer biçimde dışarıdan verilen koku ve katkı maddelerini alma kabiliyetleri zayıftır. Kıyılmış tütün alırken kokulu tütünlerimizden olan Bitlis, Çelikhan, Yayladağ, Bafra şeklinde tütünlerle yapılmış paçal almanızı öneririm.

 

Önemli stratejik faktörlerdendir. Bu kokular natürel tütün kokusu, fenol ve polifenollerden meydana gelen hoş koku (doğal hoş koku)ve değişik kimyasal katkı kokularıdır. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra derince bir nefes çekilir. Duman ciğerlere alınmadan ağız boşluğunda toplanır. Bekletilmeden dumanı hava akımı olmayan bir yere çıkarılır ve ardından bu duman koklanır. Koku duyumunu bildiren burundaki fizyolojik etkilerin değerlendirmesi yapılır.

 

1- Çok kokulu: Aromalı yahut katkı kokulu niteliği ve fizyolojik etkisi çok belirlidir. Koku içiciden başka etrafında bulunanlar tarafından duyulur.

 

2- Kokulu: Aromalı veya katkı kokulu niteliği ve fizyolojik etkisi belirlidir.

 

3- az kokulu: Aromalı veya katkı kokulu niteliği ve fizyolojik etkisi azca belirlidir.

 

4- nötr kokulu: Aroma ve katkı koku niteliği bulunmayan, hoşa giden yahut gitmeyen bir koku belli etmeyen, fizyolojik etkisi vardır.

 

5- kötü kokulu: Hoşa gitmeyen veya içiciyi tiksindiren fizyolojik tesiri olan kokudur.

 

Tütüne sonradan koku vermek için önce kurutmak, doğrusu tütünün içindeki suyu attırıp verilmek istenen koku, sıvı içinde eritilip, kapalı bir ortamda tütüne sprey püskürtmesi şeklinde verilir.

 

D- Yakarlık: az nikotinli, hafifçe ve fazla şekerli, tatlı içimli sigaralarda tesiri belirlidir. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonrasında derin bir nefes çekilerek duman boğazca yönüne alınır. Ağız ve boğazda yaptığı fizyolojik etki ve derecesi tespit edilir.

 

1- Yakarlık yoktur: Ağız ve boğazda fizyolojik bir yakarlık etkisi yoktur.

 

2- azca yakarlı: Ağız ve boğazda hafifçe derecede yakarlık etkisi duyulur.

 

3- Çok yakarlı: Ağız ve özellikle boğazdaki fizyolojik tesiri çok yakarlı olarak duyulur.

 

4- Kavurucu: Ağız ve özellikle boğazdaki fizyolojik etkisi şiddetli yakarlı ve kavurucu olarak duyulur.

 

E- Yanma: Yakılarak içilen tütün mamullerinden sigaranın rutubet oranı %11–12 limitlerinde ve sıkılık derecesinin de düzgü sel olması gereklidir. Yanma noktasından başlanarak 5 santimetrelik kısmının yanma süresi ile değerlendirilir ve beş gruba ayrılır.

 

1- Çok iyi yanan: Yanma süresi 10–11 dakika,

 

2- İyi yanan: Yanma süresi 12–13 dakika,

 

3- Orta yanan: Yanma süresi 14–15 dakika,

 

4- Güç yanan: Yanma süresi 16–17 dakika,

 

5- fena yanan: Yanma süresi 18–19 dakika,

 

Dakikada 3,3 mm yanan Türk tütünleri statik yanma hızı 15 dakikada 5 santimetre ile orta hızda yanan tütünlerdendir. Burley tütünlerinin yanma hızı ise dakikada 6,2 mm’dir (Coresta).

 

F- Kül rengi: Tütün külünün rengi kalite göstergesidir. Külün açık renkli olması kalitenin yüksekliğini gösterir ve müşteriler tarafından aranan bir özelliktir. Tersine kül rengi koyulaştıkça kalite bozulmakta ve müşteriler tarafınca beğenilmemekte, şikâyet mevzusu olmaktadır. Kimyasal yönden de kül renginin, iyi yanma ve organik maddelerin tam yanması ile yakın ilişkisi vardır. İyi yanma ile organik maddelerin bir kısmı yanmadan kömürleşirse kül rengi siyaha doğru gider. Hava akımı olmayan bir yerde mamulün ¼ lük kısmı nün kendi kendine yanmasından sonrasında oluşan kül beyaz renkli bir tablaya bastırılarak kül rengine gözlem yöntemiyle bakılır. Kül rengi tespit edilir. Kül rengi ile kalite değeri içinde ilişki beş gruba ayrılır.

 

1- Açık renk(beyaz): Üstün kaliteli,

 

2- Açık gri: Kaliteli,

 

3- Gri: Orta kaliteli,

 

4- Koyu gri: Düşük kaliteli,

 

5- Siyah: Çok düşük kaliteli.

 

Kıyım eninin ince yapılabilmesi, tütünlerin esneklik karakterleri ile yeteri kadar rutubetlendirilmiş olmalarına bağlıdır. Yüksek nevili mamuller ince, orta nevili mamuller orta ve düşük nevili mamuller de kalın kıyım eni ile kıyılırlar. Çarşı ve pazarlarda satışı meydana getirilen kıyılmış tütünlerin, çok ince kıyıldıklarını(0,10–0,30 mm) gözlemlemekteyim. İnce kıyılmış tütünlerin tavını çok iyi korumak lazımdır. Çok çabuk tavlarını kaybettiklerinden toz haline dönüşebilir. Özellikle kıyılmış tütün kullananların, tütünlerini küçük naylon poşetlerde muhafaza etmeleri, poşet içlerine marul yaprağı gibi rutubet verici bir unsur eklemeleri ile düzgüsel, tavında kıyılmış tütün kullanabileceklerdir.

 

Adıyaman tütünü hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiyi bize internet sitemiz olan www.celikhantutunu.com adresinden bize iletebilir bütün soru ve görüşlerinizi cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.

 

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 93 Bugün 1044 Bu Ay : 1044 Bu Yıl : 1044 Toplam : 726783

toplist