malatyada adıyaman tütünü adıyaman tütünü

malatyada adıyaman tütünü

Malatya Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, her yıl dünya genelinde 5 milyon, Türkiye'de ise yüz bin insanın tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını yitirdiğini belitti.

 

Malatya Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, her yıl dünya genelinde 5 milyon, Türkiye'de ise yüz bin insanın tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle yaşamını kaybettiğini belitti.

Halk Sağlığı Müdürü Şener, yaptığı yazılı açıklamada, Adıyaman tütünü ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincini arttırmak, sigarayla oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek amacıyla 31 Mayıs tarihinin Dünya sıhhat Örgütü tarafınca "Dünya Tütünsüz Günü" olarak ilan edildiğini kaydetti.

Tütün kontrolünde temel amacın, tütün ürünlerinin başta kanser olmak üzere doğrudan etkisi ispatlanmış olan hastalıkları ve kullanım yaygınlığını dikkate alarak, tüketimini azaltmak, yeni başlayacakları önlemek ve eylemsiz maruziyeti ortadan kaldırmak bulunduğunu kaydeden Şener, "Bu kapsamda, meydana getirilen çalışmalarının en hassas ve en önemli başlıklarından birini 'Çocuk ve Gençlerimizin Tütün ve Tütün Ürünleri Kullanımından Korunması' oluşturmaktadır. Bundan dolayı bu yıl kutlanacak 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinliklerinin ana teması 'Tütünsüz Gençlik' olarak belirlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Şener, sigara kullanımının dünyada en önemli önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinden olduğunu dile getirdi.

Halk Sağlığı Müdürü Şener, şunları kaydetti: 

"Her yıl dünya genelinde 5 milyon ülkemizde ise yüz bin insan tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı başta kanserler, kronik akciğer hastalıkları, kalp krizleri, anne karnındaki bebekte düşük kilo ve zeka geriliği yapması, damar tıkanıklığı, nüzuller olmak üzere bir çok öldürücü hastalığa yol açmaktadır. Sigara içmeyenlerde eylemsiz içici olarak çevresel tütün dumanına maruz kalmak akciğer kanseri oluşumunu yüzde 32 oranında artırmaktadır. Bu çerçevede değerlendirildiğinde sigara kullanımı, fert ve cemiyet sağlığını tehdit etmekte olup ne olursa olsun mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur. Tütün ve tütün ürünlerinin zararları mevzusunda farkındalık ve şuurlendirme yaratılması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle başta okullarda verdiğimiz eğitimler aracılığıyla, çocuklarımız ve gençlerimize, yerel medya aracılığıyla halkımıza yönelik şuurlendirme çalışmaları yapmaktayız."

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 46 Bugün 395 Bu Ay : 395 Bu Yıl : 395 Toplam : 736190

toplist