sigara dumanından bihaber adıyaman tütünü

        

Kısa bir süre önce yapılan bir ankete bakılırsa birçok kişi, tütün ürünleri ve sigara dumanı içindeki kimyasalları tam olarak bilmiyor. Bununla beraber başkta sigara tiryakileri olmak üzere katılımcıların dörtte biri, bu kimyasalları daha iyi öğrenmek istiyor.

BMC Public Health dergisinde yayınlanan çalışmada, telefon ile anket meydana getirilen katılımcıların yarısından fazlası, sigara dumanında ne olduğuna dair detayları sigara paketi üzerinde görmek istediğini ifade etti. Katılımcıların dörtte biri ise bu bilgiye web üzerinden erişmek istediğini aktardı.

North Carolina Üniversitesi Lineberger Kapsamlı Kanser Araştırma Merkezi’nden Dr. Kurt M. Ribisl, sigara dumanı içinde 7.000 bileşen bulunmuş olduğunu, bu tarz şeylerin 93’ünün özellikle toksik bulunduğunu söyledi.

Dr. Ribisl, söz mevzusu toksik maddeleri oldukca az insanoğlunun bilmesine rağmen, biroldukça insanın bu konuda daha çok informasyon almak istemesinin şaşırtıcı bulunduğunu beyan etti.

Dr. Ribisl’a göre, sigara dumanındaki kimyasalların ve sıhhat üzerindeki olumsuz etkilerinin yazılması fazlaca bayağı ve etkili bir yöntem olabilir.
Sigara dumanında arsenik, formaldehit şeklinde zararlı maddeler var
Sigara dumanı, kalbe zarar veren arsenik ve gırtlak kanserine neden olan formaldehit gibi maddeleri yer alıyor.

Dr. Ribisl ve ekip arkadaşları, sigara kullanım oranı yüksek/gelir seviyesi düşük bölgelere odaklandı ve telefon kanalıyla ABD’li 5.000 yetişkin ile anket yaptı.

Iştirakçilerin hemen hemen dörtte birinin sigara tiryakisi olduğu ve  tiryakilerin birçoğunun önceki ay her gün sigara içtiği belirlendi.

Araştırmacılar tütün ürünlerinde bulunan 24 zararlı kimyasalı seçti ve, her birinde 4 kimyasal bulunan 6 grup oluşturdu. Her katılımcı, rastgele seçilen bir gruptaki bulunan 4 kimyasalla ilgili sorulara yanıt verdi.
Sigara tiryakileri, sigara dumanı hakkında daha çok informasyon almak istiyor
iştirakçilerin %25’inden fazlası, sigara dumanı bileşenleri aramış olduğunı ifade etti. Bu bireylerin çoğu sigara tiryakileri ve genç yetişkinlerdi .

Iştirakçilerin yarısından fazlası söz mevzusu bu bilgiyi sigara kutuları üzerinde görmek istediğini söylemiş oldu.

Katılımcıların yalnızca %8’i, sorulan 4 kimyasaldan en az 3’ünü bildi.

ABD gıda ve İlaç Kurumu (FDA), sigara dumanında bulunan zararlı ve potansiyel olarak zararlı tütün bileşenlerinin bunun içinde Adıyaman tütünü ile ilgili açıklama yok listesini herkese açık, İngilizce olarak yayınlıyor. Araştırmacılara bakılırsa, ABD’deki tütün üreticileri ve Türkiye'deki  Adıyaman tütünü bu listeyi ve ürünlerinde bulunan miktarları FDA’ya iletmekle mükellef.

Araştırmacılara gore bu bilginin sağlanması, sigara tiryakilerinin bilinçli tercih yapmasına yardımcı olabilir, sadece sigara kullanımı davranışını nasıl etkileyeceğiyle ilgili henüz bir kanıt yok.

adıyaman tütünü çelikhan tütünü adiyaman tutunu tütün adiyaman tütünü adıyaman tutunu eyma filtre tütün fiyatları açık tütün fiyatları online tütün adıyaman tütün fiyatları adıyaman çelikhan tütünü adıyaman tütünü satışı marla sigara filtresi tütün al online tütün satışı eyma sigara adıyaman tütünü fiyatları adıyaman çelikhan tütünü fiyatı açık tütün tütün satışı çelikhan tütün tütün satış celikhan tutunu adıyaman tütün çeşitleri adiyaman celikhan tutunu toptan tütün satışı adıyaman tütüncülük tütün fiyatlari marla tütün fiyatları adıyaman çelikhan haberleri adıyaman tütünü satış toptan tütün satıcıları toptan tütün fiyatları adıyaman tütün adıyaman tütün toptancıları eyma tütün adıyaman tütünü kadıköy tütün sipariş açık tütün satışı kaliteli tütün fiyatları adıyaman tütünü nasıl anlaşılır adıyaman tütüncüleri pipo tütünü adıyaman tütün satıcıları internetten tütün siparişi tütün toptancısı rocks tütün tütün fiyat adıyaman tütünü zararları toptan tütün tutun fiyatlari çikolatalı tütün adiyamantutunu.com adıyaman tütüncüler derneği sigara filtresi captain black tütünü tütün nasıl saklanır marla tütün tütü fiyatları pipo tütünü satış marla black tütün açık siteler adıyaman tütünü nerede satılır captain black tütün pipo tutunu sigara tütünü fiyatları captain black tütün satış boş sigara filtresi diyarbakır tütünü tütüncüler pipo tütü satış açık tütün zararlari pipo tütünü nasıl doldurulur sigara sarma makinası nerede satılır adıyaman tütüncüsü pipo tütünü fiyat şipariş tütün satan yerler internetten tütün satışı açık tütün markaları tütünü tütün fiyatı kadıköy tütün satan yerler marla tütün fiyatı açık tütün çeşitleri sarma tütün zararları pipo tütünü fiyatları kaliteli tütün

Site istatistikleri Online 94 Bugün 2503 Bu Ay : 3364 Bu Yıl : 3364 Toplam : 741246

toplist